پارسیس

 • مدیر - حمید صبح گل
 • تهران - منطقه 1 - بلوار ارتش - مجتمع مسکونی باغ ارغوان

سوالات متداول

 • 1. چطور یک خیاط خوب پیدا کنیم؟
  بهترین راه پیدا کردن خیاط – همانطور که احتمالاً حدس زدید – اینترنت است. برای شروع کلمه «خیاط + اسم شهرتان» را جستجو کنید. در بیشتر شهرها گزینه‌های زیادی برای انتخاب یافت خواهد شد.
  چطور بهترین را انتخاب کنید؟
  * نظرات (نظرات را در صفحات یافت شده بررسی کنید)
  * محل (حتماً سعی کنید نزدیک به خانه یا محل کارتان باشد)
  پس از پیدا کردن خیاطی با نقدهای خوب و نزدیک به خانه یا محل کارتان، تلفن را بردارید و تماس بگیرید. بپرسید که در زمان مورد نظرتان باز هستند یا نه، و سؤالات زیر را هم بپرسید:
  «می‌خواهم پاچه یک شلوار جین را تو بزنم ولی توزدگی اصلی خودش را هم نگه دارم، می‌توانید این کار را بکنید؟»
  اگر گفت نه، یا متوجه منظورتان نشد، خیاط دیگری پیدا کنید. این راه خوبی برای غربال کردن خیاط‌های بی‌تجربه است که درست نمی‌دانند چه می‌کنند.
  توزدگی، تکه پارچه‌ای اضافی است که در لبه پاچه شلوار روی خودش تا می‌شود. هر خیاط قابلی می‌داند که جین با توزدگی اصلی خودش خیلی بهتر است.
  احتمالاً به هر کسی که زنگ می‌زنید می‌گوید که می‌تواند لبه جین را تو بزند و توزدگی اصلی را هم نگه دارد. بپرسید آیا وقت قبلی لازم است یا نه. اگر نه، بگویید که چه زمانی می‌خواهید به آنجا بروید. (این دیدار اول قاعدتاً نباید بیش از ۱۵-۲۰ دقیقه طول بکشد).
  اگر در شهر کوچک یا جای دورافتاده‌ای زندگی می‌کنید، به جای خیاط دنبال خشکشویی بگردید. بیشتر خشکشویی‌ها کسی را می‌شناسند که اصلاحات ساده را انجام دهد.
  با شلوار شروع کنید
  خیاط مورد نظر شاید آزمایش اولیه را پشت سر گذاشته باشد، اما هنوز وقت آن نیست که کل گنجه لباستان را به او بسپارید. باید هنوز امتحانش کنید.
  یک جفت شلوار جین و یک جفت پارچه‌ای که برایتان زیادی بلند است بردارید. کفشی که معمولاً با این شلوارها می‌پوشید را بپوشید. اگر لازم است دو جفت کفش بردارید – یکی برای جین و یکی برای پارچه‌ای – هیچ اشکالی ندارد.
  لازم نیست هیچ اندازه‌ای را حفظ باشید، اما باید بدانید می‌خواهید شلوارتان چطور بایستد
  توضیح دهید که چه طور شکستی را ترجیح می‌دهید، (من برای شلوار جین شکست ربع و شلوار پارچه‌ای بدون شکست ترجیح می‌دهم). خیاط از شما خواهد خواست که جلوی آینه صاف بایستید تا اندازه‌هایتان را بگیرد. به حالت طبیعی‌تان بایستید.
  خیاط پاچه شما را تا جایی که به نظرش بهتر است بالا می‌زند. اگر می‌خواهید کوتاه‌تر شود به او بگویید. تعارف نکنید و خجالت هم نکشید. من متوجه شده‌ام که بیشتر خیاط‌ها در قبال طول پاچه محافظه‌کاری می‌کنند. اگر حرف خود را نزنید ممکن است باز هم شلوارتان بلندتر از آن چیزی دربیاید که دلتان می‌خواست. خیاط شاید با نظر شما موافق نباشد، اما به او برنمی‌خورد، و سلیقه شما هم دستش می‌آید و به خاطر می‌سپارد. حرفم را باور کنید! بپرسید که دستمزد کار چقدر می‌شود، و ببینید آیا می‌توانید در هنگام تحویل گرفتن شلوار پرداخت کنید؟ چند روزی بیشتر نباید طول بکشد.
  یک پیراهن دکمه‌ای بیاورید
  فرض کنید که شلوار عالی درآمد. حالا وقتش است که بازی را جدی‌تر کنید. یک پیراهن رسمی پیدا کنید که تنه و/یا آستین‌هایش زیادی گشاد است. برگردید پیش خیاط و بگویید می‌خواهید پیراهن را «جذب‌تر» کند.
  بار دیگر باید در مقابل آینه بایستید تا پیراهن را سوزن بزند. حتماً بگویید آستین‌ها را هم اندازه کند. دستمزد این کار بسته به محل زندگی‌تان متغیر است. این هم بیش از چند روز نباید طول بکشد.
  رابطه را پرورش دهید
  تبریک! حالا خیاط خود را پیدا کرده‌اید. اگر در اندازه کردن شلوار و پیراهن خوب کار کرد، با خیال راحت می‌توانید اصلاحات پیچیده‌تر مثل کوتاه کردن آستین را به او واگذار کنید. اگر شلوار را خوب کوتاه کرد اما پیراهن را خراب کرد، باید باز هم دنبال خیاط دیگری بگردید.
  عجیب نیست اگر بیشتر از یک خیاط پیدا کنید. من سه خیاط دارم که مرتب نزد آن‌ها می‌روم. یکی کارش سریع، راحت، و ارزان است. برای کارهای ساده مثل تو زدن لبه پاچه و برداشتن حلقه کمربند به او مراجعه می‌کنم. دومی (خیاط وی.آی.پی من) عمده کارهای خیاطی من را انجام می‌دهد – کوتاه کردن آستین، دوکی کردن پاچه، و از این قبیل. سومی یک کت‌وشلوار دوز حرفه‌ای است که برای جراحی‌های مهم روی کت‌وشلوارهایم به سراغش می‌روم. دستمزدش گران‌تر است (که حق هم دارد) و وقتش را با اصلاحات ساده نمی‌گیرم.
  سعی کنید رابطه خوبی با خیاط (های) تان برقرار کنید. در اینترنت نقدهای خوب ازشان بگذارید، و به دوستان و همکارانتان معرفی کنید. بعد از مدتی ممکن است به نشانه تشکر از تبلیغ شما، به شما تخفیف هم بدهند یا کارهای ساده را رایگان انجام دهند.
 • 2. چگونه خوشتیپ تر باشیم؟
  ۱: همیشه کفش‌های تمیز و براق به پا داشته باشید. واکس زدن مناسب کفش و پاک کردن گردوخاک نکته مهمی هم در نگهداری و افزایش طول عمر کفش است و هم نقش مهمی در خوش‌تیپی شما ایفا می‌کند.
  ۲: اکسسوری‌های مناسب و ست شده استفاده کنید. به‌طور مثال حتماً از کفش و کمربند همرنگ استفاده کنید. نکته ساده‌ای که خیلی‌ها آن را رعایت نمی‌کنند.
  ۳: برای تیپ‌های نیمه‌رسمی و رسمی از کمربندهای ساده استفاده کنید. کمربندهای طرح‌دار با سگگ‌های بزرگ چندان زیبا نخواهند بود.
  ۴: یقه لباس یا پیراهنتان را بخوابانید. هنوز خیلی از مردان فکر می‌کنند که در دهه ۵۰ قرن گذشته زندگی می‌کنند و یقه پیراهن یا تی‌شرت خود را بالا می‌زنند. این کار را نکنید!
  ۵: داشتن پیراهن سفید یک باید است. سعی کنید که برای تیپ‌های مختلف از پیراهن‌های سفید با یقه‌های مناسب استفاده کنید. یقه‌هایی برای کراوات، پاپیون و عادی.
  ۶: نگهداری از البسه و اکسسوری یکی از مواردی است که باید به آن به‌خوبی توجه کنید. کمربند با توجه به اهمیتی که در تیپ شما دارد باید به‌خوبی نگهداری شود. برای اینکه کمربندتان سالم بماند، آن را به‌صورت مارپیچی به درون خودش لوله کنید و در جای مناسبی نگه‌دارید.
  ۷: جوراب بسیار در تیپی جنتلمن مهم است. سعی کنید جوراب ساده و حتماً همرنگ با شلوارتان استفاده کنید. ترجیحاً اگر شلوار پارچه‌ای می‌پوشید، جورابی انتخاب کنید که بلند باشد و تا زیر زانوی شما را بپوشاند.
  ۸: اگر کراوات استفاده می‌کنید، حتماً پهن یا باریک بودن آن را با یقه کتتان هماهنگ کنید. یقه باریک کراوات باریک و یقه پهن و سنتی، کراوات پهن نیاز دارد.
  ۹: فراموش نکردن استفاده از پیراهن‌های آکسفوردی که رنگی هستند می‌تواند جذابیت و تنوع بسیار خوبی برای تیپ شما به حساب بیاید. البته حواستان باشد که برای چه رویداد یا قراری از لباس رنگی استفاده می‌کنید.
  ۱۰: یک جنتلمن واقعی در موقعی که لازم است، از دستمال جیبی پارچه‌ای خود استفاده می‌کند. سعی کنید همیشه دستمال پارچه‌ای در جیب خود داشته باشید و به حرف‌هایی که آن را نشانه پیرمرد شدنتان می‌دانند توجه نکنید. شما یک جنتلمن هستید.
  ۱۱: نقش خیاط خوب را نادیده نگیرید. هرچند که امروزه عادت کرده‌ایم تا لباس آماده بخریم و برای دوختن لباس پیش خیاط نمی‌رویم، اما حتی برای همان تعمیرات و ریزه‌کاری‌های لازم هم باید با یک خیاط خوب آشنا باشید.
  ۱۲: همیشه به دنبال جنس با کیفیت باشید نه قیمت بالا یا برند.
  ۱۳: یک نیم بوت کوتاه تا بالای مچ پا داشته باشید. این کفش برای روزهایی که هوا خیلی سرد نیست ولی شما می‌خواهید تیپ پاییزی یا زمستانی رسمی داشته باشید مناسب است.
  ۱۴: لباس‌هایی داشته باشید که با رنگ فصل مناسب باشد. منظور این نیست که رنگ سال بپوشید منظور این است که رنگ مناسب برای فصل داشته باشید. به‌طور مثال رنگ‌های روشن و سفید برای فصل گرم و رنگ‌های تیره برای فصل سرد سال.
  ۱۵: کت چرم را فراموش نکنید. یک کت چرم می‌تواند درخشش و ابهتی خیره‌کننده به شما بدهد.
  ۱۶: سعی کنید برندی پیدا کنید که مناسب‌ترین فرم لباس را به نسبت فرم بدن شما می‌دوزد. به‌این‌ترتیب می‌توانید مطمئن باشید که همیشه به یک سبک پوشش وفادار هستید.
  ۱۷: نقش ساعت را نادیده نگیرید. ساعت‌های بند چرمی، بند فلزی، رسمی و فانتزی هرکدام می‌تواند کاربرد مناسبی برای شما داشته باشد. پس متناسب با فضای موردنظرتان از آن‌ها استفاده کنید.
  ۱۸: اکسسوری و زیورآلات مناسب با خودتان و فضایی که در آن هستید را فراموش نکنید.
  ۱۹: در مورد کلاه سخت‌گیر نباشید. بر اساس نیاز و سن و سالتان می‌توانید از کلاه استفاده کنید. کلاه شما را خاص می‌کند.
  ۲۰: هیچ‌وقت راحتی خود در لباس را فدای هیچ‌چیز دیگر نکنید. حتماً و همیشه از لباس‌هایی استفاده کنید که در آن احساس راحتی می‌کنید.
 • 3. چطور لباس رسمی راحت زنانه انتخاب کنیم؟
  لباس رسمی راحت زنانه را نباید با لباس‌های کمی غیررسمی اشتباه گرفت. برای رعایت این استاندارد باید لباس‌های مرتب و ساده بپوشید که برای همه کنفرانس‌های کاری و جلسات رسمی و میهمانی‌ها بی‌عیب و نقص باشد. لباس رسمی راحت زنانه نباید مانند لباس‌هایی باشد که در مهمانی‌های فضای باز یا مهمانی‌های شب می‌پوشید. ابتدا باید سیاست محلی که در آن حضور خواهید یافت را درباره استاندارد لباسی که انتخاب کرده‌اید بدانید. بهتر است نگاهی به دستورالعمل‌های مربوط به لباس‌های رسمی راحت زنانه بیندازیم.
  لباس کاری و میهمانی‌های راحت زنانه
  زنان می‌توانند طیف رنگ‌های روشن را با طیف رنگ‌های رسمی مانند مشکی، قهوه‌ای تیره یا سرمه‌ای ترکیب کنند. مهم‌ترین مسئله در انتخاب این نوع لباس، تن‌خور آن است. تن‌خور لباس باید اندازه تن شما باشد و زیاد تنگ یا گشاد نباشد. حال ببینیم که چه لباس‌هایی دارای این ویژگی‌ها هستند.
  دامن‌های روی زانو یا دو اینچ بالای زانو
  شلوارها یا دامن‌های مخمل کبریتی، خاکی، جناغی یا نخی
  بلوز یا پیراهن زنانه لباسی
  کت‌وشلوار لباسی
  کت‌وشلوار دوتکه با ژاکت
  گرم‌کن‌های بافت لباسی
  مطمئن شوید که چاک دامن در جای درستی قرارگرفته باشد. مثلاً، یک چاک کوچک در وسط پشت دامن کوتاه کافی است زیرا برای راحتی حرکت در بالا رفتن از پله‌ها طراحی‌شده است. چاک دامن بلند نباید تا بالای زانو باشد. لباس شما باید کاملاً تمیز و اتوکشیده باشد. پوشیدن جوراب‌شلواری با دامن‌های روی زانو یا کوتاه‌تر از آن ضروری است.
  برای رعایت این استاندارد، علاوه بر لباس باید چند عامل دیگر را نیز موردتوجه قرار داد. پوشیدن کفش قهوه‌ای تیره و مشکی مطابق با این استاندارد است. همچنین می‌توانید متناسب با لباس خود از رنگ‌های طیف سفید برای کفش‌های خود استفاده کنید. کفش‌های پاشنه‌کوتاه یا پاشنه‌متوسط، بوت‌ها و صندل‌های بندی نیز مناسب هستند. در مورد کمربند و کفش دقت و سلیقه زیادی به خریج دهید چرا که کمربند و کفش به لباس شما جلوه می‌بخشند. از پوشیدن کفش‌های پاشنه‌داری که در قسمت پنجه لژ دارند (پلتفرم) خودداری کنید.
  لباستان باید ساده باشد؛ از رنگ‌های مختلف استفاده نکنید. از رنگ‌های خنثی استفاده کنید که شما را جذاب و حرفه‌ای نشان می‌دهند. ناخن‌های تمیز با لاک خنثی و آرایش طبیعی، به ظاهر شما وقار می‌بخشد.
 • 4. چگونه با انتخاب لباس مناسب لاغرتر و قدبلندتر به نظر برسیم؟
  این نکته‌ها برای همهٔ خانم‌ها مناسب است و می‌تواند خانم‌هایی که از قدبلندی برخوردار نیستند را بلندتر نشان دهد.
  1. پیراهن‌های کوتاه و جذب
  با پوشیدن این پیراهن‌ها به‌شرط در نظر گرفتن یک سری از جزئیات، لاغرتر به نظر خواهید آمد. برای یک استایل لاغر پیراهنی تا سر زانوهای خود و در رنگ‌های تیره انتخاب کنید. پیراهن باید دقیقاً متناسب با اندام شما باشد، نه خیلی جذب و نه خیلی گشاد، در این صورت تأثیر لاغر نشان دادن را از دست می‌دهند. بهتر است یقهٔ پیراهن شما V شکل باشد، چراکه گردن شما را بلندتر نشان می‌دهد و باعث می‌شود لاغرتر و بلندتر به نظر بیایید. از پارچه‌ای با رنگ مات استفاده کنید. رنگ‌های براق شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. می‌توانید از گن هم برای لاغری بیشتر استفاده کنید.
  ۲. دامن‌های مدادی
  بسیاری از خانم‌ها بر این اعتقاد هستند که دامن‌های مدادی آن‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهد؛ اما اگر دقیقاً متناسب اندام شما باشد، تأثیر خوبی خواهند داشت. معمولاً دامن‌های تا زانو بهتر هستند، اما خانم‌هایی که پاهای لاغر دارند می‌توانند دامن‌های کوتاه‌تر نیز بپوشند.
  ۳. تاپ‌های یقه V
  تاپ‌های که یقهٔ آن‌ها به شکل V است می‌تواند گزینهٔ مناسبی برای موضوع امروز ما باشد. این نوع لباس‌ها برای لاغرتر نشان دادن شما تأثیر بسیاری دارند چراکه خط گردن شما نمایش داده می‌شود و شکل زیبایی به شما خواهد داد.
  ۴. کت‌ها و جلیقه‌های تک دکمه
  جلیقه‌های تک دکمه اگر دقیقاً متناسب اندام شما باشند، می‌توانند تأثیر زیادی در لاغری شما داشته باشند. برای این‌که این تناسب را به دست آورید بهتر است نزد خیاط بروید تا دقیقاً لباسی اندازهٔ شما بدوزد.
  ۵. شلوار جین راسته
  تقریباً همه شلوار جین می‌پوشند و می‌توان گفت این لباس نقش مهمی در صنعت فشن ایفا می‌کند. انواع رنگ‌ها و مدل‌های شلوار جین در بازار وجود دارد؛ اما برای داشتن اندامی لاغرتر بهتر است از جین‌های راسته با فاقی متوسط (روی ناف) و تیره استفاده کنید. برای تأثیر بیشتر این شلوارها بهتر است کمی هم پارچه لایکرا نیز در آن استفاده شده باشد. جین‌های طرح دار را فراموش کنید و پارچه‌ای ساده را با جیب‌های ساده انتخاب کنید.
  ۶. شلوارهای راستهٔ جلو صاف
  اگر می‌خواهید لاغر به نظر بیایید بهتر است با شلوارهای تنگ و کشی خداحافظی کنید. برای لاغر بودن بهتر است شلوارهای راسته با رنگ تیره انتخاب کنید که در قسمت بالاتنه و شکم کاملاً صاف و راسته باشد. اگر موقع پوشیدن شلوارتان چین‌های عمودی بر روی آن ایجاد شد یعنی این شلوار متناسب اندام شما نیست و شاید شما به یک خیاط احتیاج داشته باشید.
  ۷. کفش‌های پاشنه‌بلند و براق
  یکی از استایل‌هایی که می‌تواند شما را قدبلند و لاغر نشان دهد کفش‌های پاشنه‌بلند و نوک‌تیز و براق است. با لباس‌های V شکل و اورسی و کفش‌های براقتان، ظاهرتان لاغرتر نشان داده می‌شود. رنگ مشکی که به همهٔ لباس‌ها می‌آید و رنگ‌های تیره بهترین گزینه‌های کفش‌های براق و پاشنه‌دار هستند. از دیگر رنگ‌های مناسب این نوع کفش‌ها، رنگ کرم هستند که به رنگ پوست افراد می‌آیند. این رنگ‌ها پاهای شما را باریک‌تر و بلندتر نشان می‌دهد.
  ۸. جوراب شلواری مشکی
  جوراب‌شلواری مشکی ظاهری براق به پاهای شما می‌دهد. می‌توانید از یک کفش مشکی پاشنه‌بلند و نوک‌تیز و پیراهن جذب و کوتاه نیز استفاده کنید. مشکی یک رنگ خنثی در حوزهٔ فشن است که با بقیهٔ رنگ‌ها هم‌خوانی دارد. پس اگر هم لباستان مشکی نبود می‌توانید از جوراب‌شلواری مشکی با کفش مشکی پاشنه‌دار نیز استفاده کنید. البته رنگ‌های تیرهٔ دیگر نیز تأثیر لاغری را دارند، اما رنگ مشکی راحت‌تر با دیگر رنگ‌ها هم‌خوانی پیدا می‌کند. بهتر است جوراب ساده را بپوشید چراکه جوراب‌های طرح دار تأثیر کمتری در لاغری شما دارد.
  ۹. گردنبند
  گردنبندها فرمی V شکل به گردن شما می‌دهند. همان‌طور که قبلاً هم گفتیم شکل V که بر روی گردن شما درست می‌شود یکی از عوامل مهم لاغر نشان داده شدن شماست.
  ۱۰. کیف‌های دسته‌کوتاه
  وقتی کیف دسته‌کوتاه را بر روی شانه‌های خود می‌اندازید، فضای بیشتری را به بالاتنهٔ خود اضافه می‌کنید. پس خانم‌هایی که بالاتنهٔ بزرگی دارند نباید از این نوع کیف‌ها استفاده کنند. از طرف دیگرکسانی که کمر بزرگی دارند نباید از کیف‌هایی استفاده کنند که به‌صورت مورب انداخته می‌شوند؛ و کسانی که ران‌های بزرگی دارند نباید از کیف‌هایی استفاده کنند که بند آن تا ران پا می‌آید. بهترین نوع کیف، کیف‌های دستی هستند که با دست خود آن‌ها را جا به جا می‌کنید. این نوع استفاده از کیف فضای بیشتری را به بدن اضافه نمی‌کند و بهترین راه برای لاغر نشان دادن است.
 • 5. روش محاسبه پلیسه در لباس چگونه است؟ ( نکته های خیاطی )
  روش محاسبه پلیسه در لباس شبیه محاسبه پیلی یک طرفه هست.
  یعنی شما برای هر پلیسه دوبرابر پهنای پلیسه رو باید در نظر بگیرید
  .در دو حالت میشه پلیسه هارو تنظیم کرد :
  (البته توجه داشته باشید که در آخر زاپاس مورد نیاز برش و دوخت نیز به این اعداد نهایی اضافه می شود.)
  روش اول با فرض دور کمر 60 سانتی متر:
  قرار هست که هر پلیسه 2 سانتی متر باشد و فاصله هر پیلی با پیلی بعدی هم 2 سانتی متر هست، بنابراین:
  1- 60 سانتی متر رو اول روی کاغذ الگو به تکه های 2 سانتی متر تقسیم میکنید که در نهایت 30 قطعه 2 سانتی متری می شود.
  2- به ازاء هر قطعه 4 سانتی متر اضافه کنید که در مجموع این میزان اضافه شده 120 سانتی متر می شود.
  3- عرض پارچه مصرفی شما برای دور کمر 60 سانتی متر حدود 180 سانتی متر می شود.
  روش دوم با فرض دور کمر 60 سانتی متر:
  قرار هست که هر پلیسه 2 سانتی متر باشد و فاصله پیلی ها با یکدیگر 5 سانتی متر هست، بنابراین:
  1- 60 سانتی متر رو اول روی کاغذ الگو به تکه های 5 سانتی متری تقسیم کنید که در نهایت 12 قطعه 5 سانتی متری می شود.
  2- به ازاء هر قطعه 4 سانتی متر اضافه کنید که در مجموع این میزان اضافه شده 48 سانتی متر می شود.
  3- عرض پارچه مصرفی ما برای دو کمر 60 سانتی متر حدود 108 سانتی متر می شود.
  فاصله پلیسه ها رو مشخص کرده و بعد از خط کشی کردن آن، روی خط ها را خیلی ظریف کوک بزنید. این کوک کمک میکند پارجه موقع تا شدن راحت تر تا شده و فرم بگیرد.
  برای کوک زدن از سوزن ظریف استفاده کنید.
  سپس پارچه را از روی خطوط کوک زده تا کنید
  پیلی های تا شده را به شکلی منظم دوخت بزنید
  پلیسه ها رو به یک طرف خوابانیده و اتو کنید
  و چنانچه تمایل داشتید که این پلیسه ها ثابت مونده و در لباس فرم خودشون رو حفظ کنند، بعد از فرم دادن پلیسه ها پشت اون رو لایی حریر (ترجیحأ همرنگ) بچسبانید
ارزیابی