معراج

  • مدیر - نوحی
  • تهران - منطقه 6 - م. جهاد (فاطمی) - خ. پروین اعتصامی - خ. مظفریخواه - پ. 98

معراج در یک نگاهقبل از هر سخن، خداوند را شاکرم که توفیق 27 سال خدمت صادقانه به کودکان را به من عطا نموده است. کودک دلبند شما شایسته بهترین هاست و ما بهترین ها را برای او در اینجا فراهم می آوریم. یکی از ویژگی های مهم برنامه های آموزشی در این مهد کودک نداشتن کتاب به آن مفهومی است که در گذشته و حتی در زمان حال در اکثر مهد کودک ها مبنای آموزش قرار گرفته و می گیرد؛ چرا که استفاده از کتاب در این سنین برای آموزش، غیر از اینکه خلاقیت کودکان را کور می کند، خسته کننده بوده و علاوه بر  آن تدریس از روی کتاب، از عهده افراد غیر متخصص نیز بر می آید. دراین مهد اغلب آموزش ها خصوصا در مقطع نوپا و کودکستان یعنی تا 4 سال همه از راه بازی، قصه گویی، شعرخوانی و نمایش و ... کاملا غیر مستقیم انجام می شود. همانگونه که بارها توسط متخصصین فن تأکید شده است، نیاز به بازی در این سن و آموزش از طریق بازی امری ضروری است.
یکی دیگر از روش های آموزش خلاق استفاده از بسته آموزشی "زمین من و آنچه در آن است" می باشد که شامل تمامی واحدهای آموزشی لازم برای دوره پیش از مدرسه است. دراین دو مقطع، آموزش ها علاوه بر اینکه به صورت غیر مستقیم هستند کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده بوده و نحوه اجرای آموزش ها عبارت است از دادن آزادی عمل و پرورش حس کنجکاوی کودک. در این روش مربی نقش راهنما را در کلاس ایفا می کند.
برگزاری کلاس های فوق برنامه به وسیله مربیان تحصیل کرده و کارآزموده در رشته ای تخصصی ارائه می شود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 - ژیمناستیک: این کلاس برای مقاطع 4،5  و 6 سال برگزار می شود که یکی از ورزش های پایه بوده و در رشد و تقویت عضلات، حفظ تعادل، رفع نواقص حرکتی کودک، رفع سستی عضلات (با حرکت های اصلاحی) نقش بسیار مهمی دارد.
2 - سفال: برای مقاطع سنی 4، 5 و 6 سال برگزار می شود که در بالا بردن خلاقیت و نوآوری، تقویت عضلات ریز و درشت دست، هماهنگی بین چشم و دست، تقویت حس خوب خلاق بودن که در فطرت همه انسان ها بالقوه وجود دارد، تأثیر بسزایی خواهد داشت.
3 - نقاشی: برای مقاطع سنی 3، 4، 5 و 6 سال برگزار می شود. در ضرورت این دوره ها همین بس که یکی از پراهمیت ترین جنبه های رشد کودک است. چه بسیار کودکانی که با زبان نقاشی با ما سخن گفته و از احساسات، رویاها و افکارش ما را با خبر می سازند. ضرورت نقاشی را می توان به تمام جنبه های رشد کودک تعمیم داد از جمله، رشد عقلی، حرکتی، عاطفی، اجتماعی و اعتماد به نفس، توانمندی در قرینه سازی، جهت یابی، یادگیری اشکال هندسی، زمینه سازی برای یادگیری ریاضی و ... که همه و همه در نهایت زیر بنای شخصیت کودک هستند.
4 - شعرخوانی: برای مقاطع سنی 4، 5 و 6 سال برگزار می شود. شعرخوانی آن هم به صورت گروهی در فضایی بسیار شاد و دوست داشتنی همراه با موسیقی زنده یکی از بهترین و پرطرفدارترین فعالیت هایی است که کودک را از بودن در مهد کودک راضی و خشنود می سازد و لحظاتی سرشار از لذت و سرور برای کودک فراهم می نماید. بالابردن ذخایر لغات، بالا بردن حافظه شنیداری و در نهایت هم سویی و یک پارچگی با گروه در سرودهای گروهی و نیز بالا بردن اعتماد به نفس در تک خوانی ها از مزایای این گونه فعالیت هاست. انتقال بسیاری از مفاهیم آموزشی و تربیتی از طریق همین اشعار صورت می گیرد.
5 - روخوانی و حفظ قرآن کریم: برای مقاطع سنی 4 ، 5 و 6 ارائه می شود. با روش های آشنایی با نشانه ها و حروف الفبا از طریق حافظه شنیداری و دیداری آموزش داده می شود. با کمک متخصصین علوم قرآنی، کودکان با مفاهیم و ارزش های اخلاقی و پیام های قرآنی به روش های ویژه کودکان آشنا شده و این مفاهیم در وجودشان نهادینه می شود. شناخت اعیاد، مراسم دینی، زندگینامه ائمه و پیامبران در حد درک و فهم کودکان، آشنایی با نعمت های خداوند و مفهوم شکرگزاری از او، اهمیت سلام کردن، احترام به دیگران به خصوص والدین و رعایت حقوق دیگران، از دیگر اهداف این دوره های آموزشی است.
6 - آموزش زبان انگلیسی: آموزش زبان انگلیسی نیز از طریق بازی و وسایل کمک آموزشی بر اساس روش فونیکس(phonics) به صورت نیمه خصوصی ارائه می شود. از اهداف این دوره آموزشی ایجاد علاقمندی در کودکان نسبت به یادگیری یک زبان جدید می باشد که پایه گذار یادگیری های بعدی کودک خواهد بود. در این کلاس ها کودکان به خواندن و نوشتن حروف و کلمات (writing &reading) ، صحبت کردن(speaking)  و شنیدن (listening) به طور همزمان تسلط خواهند یافت. در پایان هر دوره یک برگه ارزشیابی از میزان رشد کودک در هر یک از زمینه های بالا به صورت اصولی و بر پایه آخرین یافته ها و کتب علمی به والدین ارائه می شود که به جرأت می توان گفت در کمتر مهد کودکی مشابه آن به صورت اصولی انجام می گیرد.
توضیح این نکته لازم است که مهد کودک معراج آمادگی دارد در صورت درخواست والدین و رسیدن تعداد متقاضی به حد نصاب، سایر دوره های آموزشی نظیر شطرنج و ارف را در محل مهد کودک برگزار نماید. در خصوص تغذیه کودکان این اطمینان به والدین داده می شود که غذایی که کودکان در مهد کودک صرف میکنند، از نظر ارزش غذایی، تازگی و طعم کاملا نیازها و خواسته های کودکان شما را تأمین خواهد کرد و والدین در صورت تمایل می توانند از فضاهای مختلف مهد کودک و آشپزخانه بازدید نمایند. در انتها خاطر نشان می سازد با یاری خداوند متعال و همکاری شما ، به صورت کاملا جدی به رفع هر گونه مشکل احتمالی فرزندان عزیزمان خواهیم پرداخت تا به خواست خدا، گامی مهم در پرورش انسان های شایسته، لایق و موفق برداریم.
ارزیابی