جدیدترین اخبار >>> رفع آلودگی هوا را به مدیریت شهری بسپاریممنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ساعت ۰۸:۱۱     منبع خبر:

زیر بارش سنگین برف در ارتفاعات گردنه قوچک واقع در شمال شرق تهران طی مراسمی ۱۰۰۰ هکتار جنگل‌کاری دامنه‌های البرز با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و شهردار تهران به بهره‌برداری رسید.

علی لاریجانی در این مراسم از توان مدیریت شهری برای رفع معضل آلودگی هوا و آمادگی مجلس شورای اسلامی برای کمک به این مسئله گفت و تصریح کرد که ما باید در مورد مسئله آلودگی هوا‌ اختیارات را به شهرداری بدهیم. به گزارش همشهری، به‌مدت ۳ماه روزانه بیش از هزار کارگر تلاش کردند تا یک‌هزار هکتار از زمین‌های بایر دامنه‌های جنوبی البرز به کمربندی سبز تبدیل شود. این‌طور که محمدباقر قالیباف در این مراسم گفت، از ۵۰هزار هکتارجنگل‌کاری که دولت درسال ۶۵ در کمیسیون زیربنایی صنعت تصویب کرده بود، تنها ۱۱هزار هکتار باقی مانده و هم‌اکنون در اطراف تهران ۳۹هزار هکتار جنگل‌کاری به پایان رسیده است.

آدرس غلط ندهیم
شهردار تهران در مراسم دیروز طبیعت را مظهر قدرت، خلاقیت، جمال و سخاوت خداوند دانست و بر قدردانی، حفظ و توسعه این نعمت الهی تأکید کرد چون از نظر شهردار تهران امروز مردم ما و دنیا بیش از هر زمان دیگر بر این نکته اتفاق نظر دارند که محیط‌زیست مهم‌ترین شاخص کیفیت زندگی است. قالیباف یادآور شد: در دهه اخیر ما متوجه شده‌ایم که هرچه را درست کنیم اما محیط‌زیست را از دست دهیم هیچ ‌چیز نداریم، بنابراین نخستین قدم برای ما مسئولان باور این مهم است و بعد اینکه دائم مسائل را به گذشته و پیشینیان ارجاع ندهیم؛ ما مسئولان به جای آدرس غلط دادن باید پای حل مسائل بایستیم.

محمدباقر قالیباف خواستار آن شد تا همه، دست‌به‌دست هم دهند و این مدیریت ضعیف و ناکارآمد را در حوزه‌های مختلف با تأکید بر حفظ محیط‌زیست حل کنند. قالیباف ریشه آلودگی هوا را نه در افزایش جمعیت که براساس بررسی‌های دقیق صورت گرفته به وسایل نقلیه نسبت داد و گفت: بارها عرض کرده‌ام که نخستین مشکل در موضوع حل آلودگی هوا بحث ناکارآمدی مدیریتی است پس اینطور نیست که ما موضوع را نشناسیم یا توان حل آن را نداشته باشیم.

شهردار تهران با اشاره به برخی اظهارنظرها درباره اینکه بلند‌مرتبه‌سازی‌ها در غرب تهران مانع حرکت باد شده و به آلودگی هوا دامن می‌زند، گفت: اگر اینطور باشد پس دلیل آلودگی هوا در قم یا اراک چیست؟ این یعنی معضل محیط‌زیست جدی است و باید برای آن چاره‌اندیشی کرد و از هرگونه رفتار سیاسی درحل موضوعی که جنبه فنی و اجتماعی دارد پرهیز کنیم چون این مسئله با حیات و ممات مردم سر و کار دارد.قالیباف تأکید کرد که معضل آلودگی هوا در یک دوره حداکثر شش ساله قابل حل است و می‌شود دراین مدت، آلودگی هوا را از حالت بحرانی بیرون آورد و شرایط زندگی را برای مردم مناسب کرد طرح و برنامه کارشناسی این موضوع هم آماده است اما جای تأسف است که اتفاقی نمی‌افتد.

وی با تأکید بر اینکه طی ۱۰سالی که از دوران مسئولیتش در شهرداری می‌گذرد، لحظه‌ای از توسعه فضای سبز غفلت نکرده است، گفت‌: در این دوره چند هزار میلیارد تومان اعتبار برای خرید باغ‌های تهران اختصاص داده‌ایم و این باغات را به بوستان عمومی تبدیل کرده‌ایم؛ مثلا تنها در یک مورد برای خرید باغی در منطقه یک بیش از هزار و ۷۰۰میلیاردتومان برای تملک آن هزینه و این باغ را تبدیل به پارک کردیم. وی با انتقاد از برخی ‌ اظهارنظرهای غیرکارشناسی تصریح کرد: بعضی حرف‌ها زده می‌شود اما ‌ای کاش این حرف‌ها منطقی زده شود. تهران شهری بود که ۴۵سال طرح جامع نداشت.

حتی در دهه ۷۰که طرح جامع شهر تهران را نوشتند، آن را در کشوی میز گذاشته و درش را قفل کردند. هیچ‌کس هم نپرسید چرا طرح جامع اجرایی نشد. اما با وجود این شهر تهران در سال ۸۶صاحب طرح جامع شد که به تصویب شورای‌عالی معماری و شهرسازی به‌عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری رسید.

همچنین طرح تفصیلی‌ براساس مصوبه مجلس به تأیید و تصویب کمیسیون ماده ۵رسید. تاکنون نیز تمام اقدامات براساس این طرح‌ها دنبال شده است. البته ما نمی‌گوییم که این طرح‌ها عیب و نقص ندارند اما اجرای آنها بهتر از بی‌قانونی است. قالیباف از کاشت چندین میلیون اصله درخت در طول سال‌های گذشته در شهر تهران سخن گفت و ادامه داد:

تا صبح امروز آماری که دریافت کردم نشان می‌داد در اجرای طرح یک عالمه درخت، ۸۰هزار نفر از طریق سامانه ۱۸۸۸و مراکز آموزش گل و گیاه در سطح مناطق ثبت‌نام کردند تا هرکدام ۱۰نهال دریافت کرده و بکارند براین اساس تاکنون ۸۰۰هزار درخت توسط مردم‌کاشته شده و تلاش می‌کنیم تا با کمک مردم بتوانیم این آمار را به ۳میلیون درخت تا پایان سال برسانیم؛ البته خوب است بقیه شهرها به‌ویژه خوزستان نیز به این مهم بپردازند.

خوب نیست دولت طرح آلودگی هوا را اجرا نکند
به گزارش همشهری، دیروز محمدباقر قالیباف در حاشیه مراسم در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به موضوع آلودگی هوای شهر تهران گفت: طرح شهرداری تهران برای حل معضل آلودگی هوا مدون و روشن است تا جایی که دولت نیز آن را تصویب کرده است؛ البته ما صدها قانون بر زمین مانده داریم که یا اجرا نشده یا بد اجرا شده است هم‌اکنون نیز سال اقدام و عمل رو به انتهاست و در این زمینه نیازمند یک کار جدی و عملی هستیم. وی با تأکید بر اینکه براساس مذاکرات و بررسی‌های صورت گرفته مشکلی در طرح کاهش آلودگی هوا وجود ندارد، ابراز داشت: هم‌اکنون مشکل در اجراست. خوب نیست دوستان به‌گونه‌ای تصمیم بگیرند که نه خودشان این طرح را اجرا ‌کنند و نه به دیگران اجازه این کار را بدهند.

شهردار تهران با تأکید بر لزوم حفظ باغات پایتخت گفت: تنها در مجموعه کن ۶۰۰هکتار توتستان وجود دارد که متعلق به مردم است و اگر قرار بر حفظ این باغات است پس باید هزینه‌های آن نیز تأمین شود و دولت و شهرداری باید این مهم را دراولویت خود قرار دهند. قالیباف گفت: لایحه مدیریت شهری نیازمند نگاه ویژه مجلس و مذاکرات با شورای نگهبان است چراکه این یک کار ضروری برای کشور و تمام شهرهاست و از نظر ملی به آن نیاز داریم. وی با طرح این سؤال که چرا باید کارهای جزئی، اجرایی و تصدیگری وقت یک کار ملی را در کشور بگیرد، گفت: تا این حد تمرکزگرایی در تصمیم‌گیری و فعالیت‌های اجرایی از نواقص جدی ساختار اداری و اجرایی کشور است که در این زمینه نیازمند‌ قانون هستیم.

سهم ۵۰درصدی دولت در توسعه فضای سبز
یکی دیگر از سخنرانان مراسم دیروز روز درختکاری علی‌محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران بود. وی با بیان اینکه در طرح کمیسیون زیربنایی دولت قرار است۵۰درصد توسعه کمربند سبز اطراف تهران توسط دولت و ۵۰درصد توسط شهرداری تهران انجام شود، گفت:

این در حالی است که امروز تمامی کارهای انجام شده در حوزه کمربند سبز توسط شهرداری تهران انجام شده است. مختاری با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی ۷۵بوستان محله‌ای در شهر تهران داشتیم و هم‌اکنون این تعداد به ۲هزار و ۲۱۱بوستان افزایش یافته است، گفت: البته هنوز در مناطق ۷، ۱۰و ۱۱به‌دلیل فشردگی بافت‌ها با کمبود سرانه فضای سبز مواجهیم. ‌ وی با بیان اینکه بر حسب دستور مقام معظم رهبری ۳هزار هکتار جنگل‌کاری در دامنه‌های جنوبی البرز از ارگان‌ها به شهرداری تهران تحویل شد، گفت: امسال نیز بعد از تحویل هزار هکتار اراضی بایر در شمال شرقی تهران موفق شدیم کار جنگل‌کاری آن را درمدت کوتاهی به پایان برسانیم.

حل معضل آلودگی نیازمند عزم ملی است
دیروز رئیس مجلس شورای اسلامی هم که به دعوت شهردار تهران در مراسم روز درختکاری حضور یافته بود، در سخنرانی خود از محمدباقر قالیباف به‌عنوان مدیری سختکوش و پرتحرک نام برد که عزمی جدی برای حل آلودگی هوا به‌عنوان یکی از مشکلات بزرگ تهران دارد. به گفته علی لاریجانی، برای معضل پیچیده آلودگی هوا باید در سطح ملی عمل کرد. وی گفت: در مورد آلودگی هوای تهران ما معتقدیم این مسئله باید از مدیریت مستقل و واحد برخوردار شود در حالی که اختیارات شهرداری در این زمینه کامل نیست.

ما یک بار در مصوبه‌ای مقرر کردیم که وزرا اختیارات خود را در این زمینه به شهرداری و شورای شهر بدهند، اما با نظر شورای نگهبان این موضوع نتوانست کامل شود.لاریجانی تصریح کرد: ما باید این اختیارات را‌ به شهرداری بدهیم و لازمه آن این است که طرح و لوازم آن دیده شود و این اختیارات برای مدتی معلوم در اختیار شهرداری و شورای شهر قرار گیرد تا دورنمای روشنی برای حل مشکل آلودگی هوای پایتخت ایجاد شود.

وی یادآور شد: البته بحث کمربند سبز در اطراف تهران اقدام خوبی است که اگر به‌زودی به اتمام برسد شاهد ایجاد فضای سبز برای زندگی بهتر در پایتخت خواهیم بود‌. لاریجانی بابت اینکه ‌سرانه فضای سبز در شهر تهران از یک متر در ابتدای پیروزی انقلاب به ۱۶متر رسیده است، ابراز خوشحالی کرد و از آن به‌عنوان اقدامی سنجیده نام برد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درعین حال تأکید کرد: ‌ چنانچه برای حفاظت از باغات نیاز به تصویب قانون محکم‌تری باشد کوتاهی نخواهیم کرد؛ مثلا قرار است ۳سال آینده دیگر برداشت از جنگل‌ها ممنوع شود؛ به این وسیله ما می‌خواهیم یک دوره تنفسی برای جنگل‌های محدودی که داریم ایجاد کنیم، همچنین برای حل معضل گردوغبار خوزستان ما از صندوق توسعه مبلغ ۱۰۰میلیون دلار اختصاص دادیم. لاریجانی گفت: تخلف تخریب باغات کم نیست چون اساس حرکت خلقت را مختل می‌کند و به همین دلیل نیز تخریب طبیعت خیانتی بزرگ است. ‌