جدیدترین اخبار >>> پوستر کن ۲۰۱۷ با جنجال رونمایی شدمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۱/۱۴ ساعت ۰۹:۲۶     منبع خبر:

اندکی پس از رونمایی از پوستر رسمی هفتادمین دوره جشنواره کن با چهره ستاره پیشین سینمای ایتالیا، رسانه‌های فرانسوی از دستکاری تصویر کلودیا کاردیناله انتقاد کرده و آن را اقدامی غیرضروری توصیف کردند.

به گزارش همشهری، روزنامه‌های معتبر لیبراسیون و لوموند در کنار نشریه فرهنگی تله‌راما از اینکه تصویری غیرواقعی از کاردیناله روی پوستر مهم‌ترین رویداد سینمایی فرانسه نقش بسته، به‌شدت ابراز تأسف کردند. این رسانه‌ها معتقدند برنامه‌ریزان جشنواره کن به عمد عکس بازیگر سرشناس ایتالیایی را دستکاری کرده‌اند تا او زیباتر از آنچه بوده به‌نظر برسد. کاردیناله ۷۸ساله بازی در فیلم‌های «روزی روزگاری در غرب» سرجو لئونه، «هشت و نیم» فدریکو فلینی، «روکو و برادرانش»، «یوزپلنگ» لوکینو ویسکونتی و «فیتس‌کارالدو» ورنر هرتسوگ را در کارنامه دارد.

از دیگر خبرهای جشنواره کن هفتادم می‌توان به معرفی مجری مراسم و داوران ۲بخش جنبی اشاره کرد. مونیکا بلوچی که سال ۲۰۰۳نیز اجرای افتتاحیه و اختتامیه جشنواره را بر عهده داشت، امسال هم در همین نقش انجام وظیفه می‌کند. بازیگر ۵۲ساله ایتالیایی جانشین لورن لافیت می‌شود که سال گذشته مجری ۲مراسم رسمی کن بود. لمبرت ویلسون (۲دوره پیاپی) و اودری توتو، بازیگر سرشناس فرانسوی دیگر مجریان این رویداد معتبر در ۴دوره اخیر بودند.

کلبر مندونسا فیلیو، فیلمساز ۴۸ساله برزیلی به ریاست پنجاه و ششمین دوره بخش هفته منتقدان جشنواره فیلم کن برگزیده شد. او ریاست بخشی را بر عهده دارد که در آن فیلم‌های اول و دوم به نمایش درمی‌آیند. در این بخش ۷فیلم بلند برای کسب جایزه بزرگ نسپرسو رقابت می‌کنند و یکی از ۱۰فیلم کوتاه هم جایزه ویژه می‌گیرد. مندونسا فیلیو در دوره گذشته کن با «آکواریوس» در بخش هفته منتقدان حضور داشت.

کریستین مونجیو، کارگردان رومانیایی هم ریاست داوران بخش سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه کن۲۰۱۷را بر عهده خواهد داشت. او که ۴سال پیش داور بخش مسابقه اصلی بود، پا جای پای بزرگانی چون مارتین اسکورسیزی، زنده‌یاد عباس کیارستمی، جین کمپیون، برادران داردن و نائومی کاواسه می‌گذارد. مونجیو در ۲۰۰۷با «چهار ماه، سه هفته و دو روز» جایزه نخل طلایی کن را برد و سال پیش با «دانش‌آموخته» بهترین کارگردان شد.

پدرو آلمودووار، کارگردان و فیلمنامه‌نویس اسپانیایی رئیس هیأت داوران بخش مسابقه اصلی هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن است که ۱۷تا ۲۸‌ماه می‌ در سواحل جنوب فرانسه برگزار شده و فهرست فیلم‌های حاضر در بخش مسابقه آن ۱۰روز دیگر اعلام می‌شود.