جدیدترین اخبار >>> مشار‌کت زنان ۴۵روستا در حفاظت از جنگل‌های زاگرسمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۱/۱۵ ساعت ۱۴:۲۳     منبع خبر:

مدیر طرح حفاظت از زاگرس با اشاره به مشارکت زنان و توانمندسازی آنان در حوزه محیط‌زیست گفت: زنان در ۴۵روستای ۴ استان اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و فارس در زمینه مدیریت منابع زیستی پیشرو هستند.

شیرین ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار پانا، با بیان اینکه اقدامات حفاظت از زاگرس در پروژه ملی در حال انجام است، اظهارداشت: در این پروژه به‌ویژه در حوزه استحفاظی زاگرس مرکزی که شامل استان‌های اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و فارس است زنان بومی در مدیریت منابع طبیعی و محیط‌زیست مشارکت دارند.

مدیر طرح حفاظت از جنگل‌های زاگرس با تأکید بر آشنایی زنان برای حفاظت از جنگل‌های زاگرس گفت: هرچند زاگرس‌نشینان حق بهره‌برداری از طبیعت را دارند اما در عین حال موضوع پایداری منابع طبیعی نیز باید تضمین شود؛ البته قصد ما حفاظت صرف از جنگل‌های زاگرس نیست بلکه حفاظت به‌معنا و مفهوم حفظ بخش‌هایی از عرصه طبیعی برای نسل‌های آینده است.

وی با بیان اینکه فرهنگ و قومیت مردم بومی در مدیریت منابع طبیعی نقش کلیدی دارد، تصریح کرد: جامعه محلی به ازای خدماتی که از اکوسیستم دریافت می‌کنند باید به فکر پایداری منابع نیز باشند. به گفته وی، نگرش جوامع محلی در حفظ منابع طبیعی باید تغییر کند. در بحث کشاورزی پایدار، مرتع‌داری تلفیقی و گیاهان دارویی در منطقه می‌توان نگاه‌ها را تغییر داد. بنابراین به ازای بهره‌برداری از طبیعت باید اجازه احیای طبیعت را نیز بدهیم.

ابوالقاسمی تصریح کرد: در طرح زاگرس در استان فارس با کشاورزان و جامعه محلی برنامه را پیش بردیم و موفق شدیم به ازای سوختی که برداشت می‌شد از انرژی‌های نو استفاده کنیم. البته این تغییر نگاه جوامع محلی به محیط‌زیست در برنامه ششم توسعه به خوبی در ماده ۴۸قانون مکرر بخش محیط‌زیست و منابع طبیعی قانون برنامه ششم توسعه دیده شده است.

مدیر طرح حفاظت از جنگل‌های زاگرس افزود: در تغییر نگاه جوامع محلی، زنان نقشی بسیار کلیدی دارند و عمدتا این زنان روستایی و عشایر هستند که زحمت خانوار را به دوش می‌کشند و در مقابل سختی‌هایی که در زندگی متحمل می‌شوند، می‌توانند به پایداری منابع طبیعی کمک کنند ضمن اینکه ما در برنامه حفاظت از زاگرس نیز سعی کردیم نگاه زنان را تغییر دهیم.

وی با اشاره به پتانسیل جنگل‌های زاگرس گفت: زاگرس پتانسیل‌های بسیاری دارد ولی در مواجهه با تغییر اقلیم و گرمایش زمین قراردارد. بنابراین اگر بتوانیم نگاه جوامع محلی را تغییر دهیم و این نگاه را در سطح ۱۲ استان زاگرسی نهادینه کنیم نتایج آن را می‌توانیم در برنامه بلندمدتی که تهیه شده در همه این استان‌ها مشاهده کنیم.

ابوالقاسمی همچنین درخصوص حمایت دولت از برنامه‌های حفاظت از زاگرس گفت: تغییر نگاه جوامع محلی برای حفظ محیط‌زیست در سطح استانی و محلی پیشرو است و امیدواریم در سطح ملی نیز این تغییر نگاه را داشته باشیم اما این نگاه منتظر دریافت موافقتنامه سند ششم توسعه است.

وی با اشاره به استقبال زنان بومی استان‌های زاگرسی گفت: مشارکت زنان بسیار عالی است و حفظ محیط‌زیست برای زنان به دغدغه تبدیل شده است و در این زمینه حساس شده‌اند. در طرح حفاظت از زاگرس حمایت‌هایی از منابع طبیعی و آموزش و پرورش صورت گرفت به‌طوری که در سال‌جاری توانستیم ۱۱۷کارگاه در ۴ استان اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و فارس را برگزار کنیم و عمده شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌ها زنان بودند.