جدیدترین اخبار >>> تبدیل میراث به وزارتخانه تصویب شدمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ساعت ۱۱:۱۷     منبع خبر:

نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح دیروز مجلس شورای اسلامی با فوریت طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارتخانه با اکثریت آرا موافقت کردند.

بدین‌ترتیب طرحی که بیش از ۵ سال بلاتکلیف بود با ۱۳۷رای موافق، ۴۴رای مخالف و ۳رای ممتنع در میان ۲۲۹نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه دارای یک ماده واحده و ۲تبصره است. در ماده واحده این طرح آمده است: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تمامی اختیارات و وظایفی که سازمان مذکور به موجب قوانین و مقررات داراست به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع‌دستی تبدیل می‌شود.

تبصره ۱ ماده واحده این طرح نیز تأکید کرده است: درصورت تصویب نهایی، تمامی امکانات و اموال نیروی انسانی این سازمان در اختیار وزارتخانه جدید قرار می‌گیرد.

تبصره ۲ ماده واحده طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز شرح وظایف وزارتخانه جدید را مطابق قوانین مورد عمل سازمان کنونی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری دانسته و افزوده است: دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر در مدت یکسال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

در گردشگری رشد نداشتیم
مهرداد بائوج لاهوتی از طراحان اصلی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در دفاع از فوریت این طرح در صحن مجلس گفت: ایران براساس سند چشم‌انداز در افق ۱۴۰۴ با توجه به جایگاه خود، باید از گردشگری درآمد مناسبی داشته باشد، اما سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این زمینه پاسخگو نیست و در این جایگاه رشد نداشته و درآمد این صنعت همچنان اندک است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین با اعلام اینکه آثار تاریخی کشور در همه استان‌ها در حال از بین رفتن است، تصریح کرد: این طرح به‌دنبال ارتقای جایگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و رسیدن به اهداف افق ۱۴۰۴ است.

حبیب‌الله دهمرده، نماینده زابل و از دیگر موافقان طرح نیز خطاب به نمایندگان مجلس گفت: گردشگری سومین صنعت درآمدزا در دنیاست و‌ ورود هر گردشگر خارجی به ایران ۲۰شغل ایجاد می‌کند و ضروری است مسئولان سازمان میراث فرهنگی به‌دلیل حجم کار بالایی که در این خصوص دارند به نمایندگان مجلس پاسخگو باشند.

اما اسدالله عباسی، نماینده املش تنها مخالف این طرح، خواستار ایجاد راهکار برای پاسخگویی نهادهای زیرنظر ریاست‌جمهوری به مجلس شد و گفت: در شرایط کنونی تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه به صلاح نیست.

پایان بلاتکلیفی میراث و گردشگری
به گزارش همشهری، طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارتخانه در دولت قبل به‌دلیل پاسخگو نبودن مسئولان سازمان میراث فرهنگی به مجلس نسبت به بی‌نظمی‌های موجود در این سازمان و فرصت‌سوزی‌های مداوم در جذب گردشگر و صیانت از آثار تاریخی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت اما در چندین مرحله بلاتکلیف ماند و از دستور خارج شد. اما این بار و در آخرین ماه‌های باقی مانده از دولت یازدهم نمایندگان مجلس با اکثریت آرا به فوریت طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رأی موافق دادند تا تصویب این طرح مهر پایانی بر ترکتازی‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دولت‌های قبل و بعد باشد و بی‌نظمی‌ها در این سازمان پایان یابد.

پیش‌تر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، زهرا احمدی‌پور را به فراکسیون نمایندگان مستقل ولایی دعوت کردند و طی آن، انتقادات زیادی به وضعیت گردشگری کشور، نابسامانی در سازمان میراث فرهنگی و ضعف مدیریت در این سازمان وارد کردند. اما واکنش زهرا احمدی‌پور به تلاش نمایندگان برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی یک جمله بود. او در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی تلویحا طرح نمایندگان را عجولانه خواند و گفت که نمایندگان برای پاسخگو‌کردن سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به مجلس این طرح را به جریان انداخته‌اند؛ درحالی‌ که باید برای چنین تصمیمی رفتار کارشناسانه داشت.