جدیدترین اخبار >>> طرح‌های انتقال آب به گردوغبار دامن می‌زندمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ساعت ۱۰:۰۵     منبع خبر:

معاون محیط انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست روز گذشته با اشاره به تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران برای مقابله با گردوخاک در سازمان ملل گفت: راهکار مقابله با گردوغبار، توقف طرح‌های انتقال آب است.

به گزارش همشهری، راهکار انتقال آب که چندی است در مدیریت کلان کشور و براساس همان تفکر سازه‌ای آرام آرام جایگزین سدسازی می‌شود، به باور کارشناسان حوزه آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست برای طبیعت رو‌به احتضار کشور به‌مراتب فاجعه‌بارتر از سدسازی است.

طرح انتقال آب خزر به سمنان ازجمله همین طرح‌ها بود که به‌رغم انتقادات و اعتراضات کارشناسان، سازمان حفاظت محیط‌زیست و به‌ویژه سعید متصدی، معاون محیط‌زیست انسانی این سازمان تمام‌قد از آن دفاع می‌کرد اما با تلاش‌های منتقدان دلسوز محیط‌زیست کشور و پیگیری‌های رسانه‌ها، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دی ماه سال گذشته در ادامه بررسی لایحه ششم توسعه، در اقدامی قابل تحسین با حذف بند «ح» ماده۴۵ یکی از مواد الحاقی کمیسیون تلفیق، با اجرای این طرح مخالفت کردند و مانع از وقوع یکی از بزرگ‌ترین فجایع زیست‌محیطی در کشور شدند.

سی‌ام اردیبهشت‌ماه۹۵ سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست در جمع خبرنگاران به صراحت اعلام کرد: «سازمان حفاظت محیط‌زیست معتقد است نیازی به انتقال آب دریای خزر به سمنان و آب خلیج‌فارس و دریای عمان به فلات مرکزی وجود ندارد.»

یک روز پس از این موضع‌گیری، رئیس‌جمهور که به سمنان سفر کرده بود درجمع مردم سمنان از طرح انتقال آب خزر حمایت کرد و همین حمایت باعث تغییر موضع متصدی شد؛ به‌طوری‌که وی با چرخش ۱۸۰درجه‌ای و در یک موضع‌گیری کاملا متفاوت‌ گفت: «هرگونه اظهارنظر قطعی سازمان محیط‌زیست درباره انتقال آب خزر تکذیب می‌شود.» اکنون متصدی با این پیشینه، توقف طرح‌های انتقال آب را راهکار مقابله با گردوغبار می‌داند اما باید منتظر ماند و دید که وی تا چه زمانی بر سر موضع خود باقی می‌ماند؟

متصدی روز گذشته با بیان اینکه رخداد خشکسالی و کاستی‌های مدیریتی در کشورهای عراق، عربستان، سوریه و کشورهای جنوبی خلیج‌فارس، راهی شدن هر چه بیشتر ریزگردها به سمت کشورمان را در پی دارد، به ایسنا گفت: اکثر این کانون‌ها در شمال و غرب عراق و همچنین شرق سوریه قرار دارند.

وی در ادامه گفت: یکی از کانون‌های تولید و انتشار گردوغبار در داخل کشور پدیده بادی محلی - فصلی ۱۲۰روزه در استان‌های جنوب شرق ایران ازجمله استان سیستان و بلوچستان و دامنه کوه‌های استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی و دو کویر بزرگ ایران در حاشیه استان‌های کرمان و یزد و اراضی بیابانی در جنوب و جنوب‌غرب است.

کنترل گردوغبار با مشارکت مردم
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها درباره مهار کانون‌های گردوغبار داخلی به همشهری گفت: امسال ۹۴۰میلیاردتومان اعتبار از منابع مختلف برای مهار بیابان‌زایی و کنترل گردوغبار داخلی در ۲۲استان کشور پیش‌بینی شده که سهم خوزستان حدود ۶۰میلیارد تومان و سهم سیستان و بلوچستان ۴۰میلیارد تومان است. پرویز گرشاسبی، میزان تخصیص اعتبار برای خوزستان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود:

برای مهار کانون‌های ریزگرد و کنترل بیابان‌زایی در گام نخست باید مطالعات لازم انجام شود و سپس با تهیه نهال سازگار با زیست‌بوم نسبت به اجرای این طرح‌ها اقدام شود. گرشاسبی هزینه عملیات هر هکتار بیابانزدایی در خوزستان را ۴.۵میلیون و برای سایر استان‌ها ۳.۲۰۰میلیون تومان اعلام و خاطرنشان کرد:

هر هکتار نهال در خوزستان به ۵۱مرحله آبیاری در ۳سال نیازدارد اما در استان البرز و قزوین دوره آبیاری کوتاه‌تر و این هزینه ۲میلیون تومان است. این مقام مسئول در سازمان جنگل‌ها گفت: براساس تجارب و تکلیفی که ستاد اقتصاد مقاومتی برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و مهار گردوغبار برای سازمان جنگل‌ها و مراتع درنظر گرفته، غیراز اجرای ۲۷۶هزار هکتار مهار گردوغبار و اجرای ۸۰۰هزار هکتار عملیات آبخیزداری،

این سازمان ملزم به اجرای ۹۵۰هزار هکتار طرح‌های آبخیزداری و مهار گردوغبار با مشارکت بخش خصوصی است که با همکاری شهرداری‌ها و بخش خصوصی اجرایی می‌شود. به گفته وی سهم سازمان جنگل‌ها در تأمین اعتبار برای اجرای این طرح‌ها ۳۰درصد است و بقیه را بخش خصوصی تأمین می‌کند.