جدیدترین اخبار >>> هشدار ظریف نسبت به دوام برجام



منتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ساعت ۱۰:۰۱     منبع خبر:

وزیر خارجه ایران که به آمریکا سفر کرده است در سالگرد برجام می‌گوید آمریکا سطح نازلی از برجام را اجرا کرده و باید نسبت به این توافق بین‌المللی تغییر موضع بدهد.

نهادهای بین‌المللی ازجمله شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران به برجام را اعلام کرده‌اند و حالا جهان منتظر است آمریکا به تعهدات خود عمل کند. دومین گزارش رئیس‌جمهور جدید آمریکا درباره اجرای برجام ۲روز دیگر یعنی دوشنبه قرار است منتشر شود؛

گزارشی که اعلام عدم‌پایبندی ایران می‌تواند به منزله کنار گذاشتن اجرای برجام از سوی آمریکا و به‌عبارتی پایان یافتن این توافق هسته‌ای تلقی شود اما نشانه‌هایی وجود دارد که از تمدید دوباره برجام توسط دونالد ترامپ خبر می‌دهند. مجلس آمریکا دولت این کشور را ملزم کرده هر سه‌ماه یک‌بار گزارشی از اجرای برجام ارائه دهد و از سوی دیگر تعلیق تحریم‌های ایران توسط آمریکا هر سه‌ماه یک‌بار با فرمان رئیس‌جمهور انجام می‌شود که موعد بعدی این اتفاق سه ماهه ۲۹تیر‌ماه خواهد بود.ترامپ که دیروز به فرانسه سفر کرده بود در دومین سالگرد امضای برجام هیچ صحبتی دراین‌باره نکرد اما ایران را به یاغیگری متهم کرد.

تمدید نخست، نشانه نخست
دونالد ترامپ در نوبت قبل ۲۹فروردین‌ماه در نامه‌ای که رکس تیلرسون وزیر خارجه‌اش به پل رایان رئیس مجلس نمایندگان نوشت پایبندی ایران را اعلام کرده بود؛ نامه‌ای که اگرچه امضای تیلرسون زیر آن بود اما بعدها فاش شد که ترامپ شخصا در این نامه دست برده و لحن آن را تند‌تر کرده است!

دومین سیگنال
در همان زمان ترامپ به برخی سازمان‌ها و نهادهای امنیتی زیرنظر شورای امنیت ملی آمریکا ماموریت داد که بررسی کنند آیا اجرای برجام توسط آمریکا به نفع منافع حیاتی این کشور خواهد بود یا نه؟ منابع آمریکایی می‌گویند موعد گزارش این نهاد‌های آمریکایی پایان تابستان است و به همین دلیل با توجه به آماده نشدن این گزارش می‌توان احتمال داد که ترامپ روز دوشنبه بر اجرای برجام و تمدید تعلیق تحریم‌های ایران مهر تأیید دوباره خواهد زد.

تحریم‌های جدید، نشانه سوم!
از سوی دیگر یک منبع مطلع در وزارت خارجه با تأیید این گمانه که ترامپ دوباره برجام را تأیید خواهد کرد، یکی از دلایل این احتمال را قانون تحریم‌های تازه سنا علیه ایران موسوم به اس ۷۲۲عنوان می‌کند چرا که در زمان بررسی این مصوبه، کارشناسان سنا و کنگره به‌صورت زیرپوستی تمام بند‌ها و عباراتی که نقض صریح برجام به شمار می‌رفتند را پاک کردند! قانون اس ۷۲۲که در مجلس نمایندگان آمریکا با مشکل قانونی مواجه شده اگر تصویب شود تحریم‌های جدیدی علیه نهادها و افراد دخیل در برنامه موشکی و نظامی ایران وضع می‌کند که ایران این نوع تحریم‌ها را ناقض روح برجام و ناقض فرمان رهبری به دولت که شرط تأیید برجام را عدم‌تصویب هر نوع تحریم جدید به هر بهانه‌ای، می‌داند.

گفته‌های آمریکایی‌ها، نشانه چهارم
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل هشتم تیرماه که شورای امنیت برای بررسی برجام تشکیل جلسه داده بود اگرچه درباره برنامه‌های موشکی ایران جوسازی کرد اما درباره برجام ۲جمله به‌کار برد که خود نشانه دیگری از تمدید دوباره برجام توسط آمریکاست.

هیلی گفته بود: گفته‌ایم آمریکا در حال بررسی جامع سیاست خود است. تا زمانی که آن بررسی تکمیل شود ما به تعهدات برجام خود پایبندیم و انتظار داریم ایران نیز همین کار را انجام دهد. در آن جلسه گوترش دبیرکل سازمان ملل هم پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش را اعلام و تأیید کرده بود. از سوی دیگر فضای رسانه‌ای هم از تمدید دوباره برجام حکایت دارد. دیروز سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی نوشت ترامپ یک‌بار دیگر برجام را تمدید خواهد کرد، همچنین واشنگتن‌پست در تحلیل خود آورده است؛ ترامپ دوباره برجام را تمدید می‌کند.

عقب نشینی‌های ترامپ
دونالد ترامپ قبلا گفته بود از توافق پاریس درباره مسائل زیست‌محیطی خارج می‌شود اما به تازگی از موضع قبلی خود برگشته و گفته است می‌توانیم مشکلاتمان را در این‌باره برطرف کنیم. این نشان می‌دهد که عدول از تعهدات بین‌المللی آمریکا حتی برای رئیس‌جمهور این کشور هم آسان نیست ضمن اینکه ترامپ به اظهارنظر‌های ضد‌و نقیض و عقب‌نشینی از مواضع شهرت دارد که ۲نمونه دیگر از این تغییر موضع‌ها را درباره عقب نشینی از پاره کردن برجام و روابط نزدیک با عربستان برخلاف اظهارات قبلی در ایام انتخابات شاهد بوده‌ایم.

اگر آمریکا تأیید نکند؟
با همه این نشانه‌ها اما ترامپ نشان داده که خیلی آسان تغییر موضع می‌دهد و از سوی دیگر اقدامات و اظهارات غیرقابل پیش‌بینی دارد و ممکن است در نهایت برخلاف نشانه‌ها تصمیم دیگری بگیرد. در این صورت چه خواهد شد؟! در این رابطه یک منبع مطلع در وزارت خارجه به همشهری گفته است: خود را برای همه سناریو‌ها آماده کرده و اگر گزارش جدید محتوایی مبنی بر عدم‌پایبندی باشد ایران براساس آن سناریو که به اطلاع مقامات ارشد رسیده مسیر هسته‌ای را پیگیری می‌کند.