جدیدترین اخبار >>> رسیدگی به پرونده ۹۶ درصد سپرده‌گذاران فرشتگانمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ساعت ۱۱:۱۸     منبع خبر:

پایان این هفته بانک مرکزی باید گزارشی از نتایج رسیدگی به پرونده سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار غیرمجاز فرشتگان را با نمایندگان در میان بگذارد.

گفته می‌شود تاکنون ۹۶درصد از سپرده‌گذاران فرشتگان تعیین تکلیف شده‌اند و بانک مرکزی تلاش دارد تا قبل از پایان مهلت یک هفته‌ای مجلس، روند ساماندهی تعاونی اعتبار غیرمجاز فرشتگان و البته مؤسسه اعتباری دارای مجوز کاسپین را به نتیجه مطلوب برساند. سه‌شنبه هفته گذشته، پس از پایان نشست غیرعلنی مجلس و وعده رئیس‌کل بانک مرکزی، علی لاریجانی رئیس مجلس از مهلت یک هفته‌ای قوه مقننه به بانک مرکزی برای حل هرچه سریع‌تر مشکل سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری خبر داد و تأکید کرد: از بانک مرکزی خواستیم با سرعت این مشکل را حل کند.

امیدوارم در هفته آینده این مشکل حل شود. دیروز ایسنا خبر داد: در جریان رسیدگی به وضعیت سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان به‌دلیل نقص فنی ایجاد شده، تعیین تکلیف حساب‌های مشترک فعلا متوقف است، اما بررسی سایر حساب‌ها در جریان خواهد بود. ظاهرا تعداد حساب‌های مشترک یعنی حساب‌هایی که بیش از یک کد مشتری دارند، قابل توجه بوده و قرار است بعد از رفع مشکلات موجود در زمانی دیگر این حساب‌ها تعیین تکلیف شود. روز گذشته بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

امکان دریافت سپرده‌‌های تا سقف یک میلیارد ریال به‌صورت علی‌الحساب از طریق مؤسسه اعتباری کاسپین فراهم شده و به این ترتیب ۹۶درصد تعداد سپرده‌گذاران تعیین تکلیف می‌شوند. در این اطلاعیه با اشاره به فعال شدن ۸۰شعبه مؤسسه کاسپین برای ارائه خدمات و پاسخگویی به انتظارات و سؤال‌های سپرده‌گذاران تأکید شده که واحد رسیدگی به شکایات در مؤسسه اعتباری کاسپین ایجاد و در ارتباط با عملکرد مؤسسه، پاسخگو خواهد بود، هرچند درصورت عدم‌پاسخگویی مناسب از سوی مؤسسه مذکور سپرده‌گذاران می‌توانند مراتب را به اداره رسیدگی به شکایات بانک مرکزی منعکس کنند. بانک مرکزی‌ می‌گوید: همزمان با تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان، پرداخت سپرده سپرده‌گذاران ۶تعاونی دیگر که دارایی آنها به مؤسسه اعتباری کاسپین منتقل گردیده، آغاز شده است.

بدرتوس و آرمانی‌ها در برزخ
روز گذشته بانک مرکزی از تعیین تکلیف سپرده‌گذاران یک تعاونی اعتبار دیگر خبر داد و اعلام کرد: تعیین تکلیف باقیمانده سپرده‌گذاران تعاونی بدر توس پس از اعلام نظر مرجع قضایی (شعبه ۹۰۴ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) صورت خواهد گرفت. پیش از این اعلام شده بود که ۲مؤسسه ثامن و مهر اقتصاد در مرحله اخذ مجوز هستند و تهدیدی متوجه سپرده‌گذاران این دو مؤسسه نیست. غلامحسین اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه هم دیروز اظهار کرد مسئولان بانک مرکزی در ساماندهی و احقاق حقوق کسانی که در برابر مؤسسات مالی و اعتباری محق هستند تسریع کنند. با این حال سپرده‌گذاران تعاونی‌های اعتبار غیرمجازی چون آرمان ایرانیان و وحدت و البرز مشخص نیست.