جدیدترین اخبار >>> طرح جنجالی‌ انتقال آب خزر به سمنان دوباره زنده شدمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ساعت ۱۱:۰۱     منبع خبر:

یک مقام مسئول در سازمان محیط‌زیست صدور مجوز برای انتقال آب خزر به فلات مرکزی را تکذیب کرد.

مدیرکل دفتر ارزیابی اثرات زیست‌محیطی سازمان حفاظت محیط‌زیست دیروز گفت: تمامی طرح‌های تأمین و انتقال آب در دولت یازدهم مشمول انجام ارزیابی اثرات زیست‌محیطی است و مجوزی برای انتقال آب خزر به فلات مرکزی صادر نشده است.

حمید جلالوندی یادآور شد: مشکلات عمده در طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی به لحاظ زیست‌محیطی و حتی اجتماعی در مبداء و مسیر انتقال، همچنین عدم‌دریافت پاسخ مناسب برای ابهامات مطرح شده از سوی بخش کارشناسی سازمان حفاظت محیط‌زیست منجر به عدم‌صدور مجوز اجرای این طرح شده است.

طرح انتقال آب خزر به سمنان که مدت‌ها به یکی از کشمکش‌های جدی میان صاحب‌نظران حوزه آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست با متولیان آب کشور تبدیل شده بود، هشتم دی‌ماه سال گذشته با تصمیم نمایندگان مجلس متوقف شد. نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه ششم توسعه، با حذف بند «ح» ماده۴۵ یکی از مواد الحاقی کمیسیون تلفیق، با اجرای این طرح مخالفت کردند. براساس بند«ح» ماده ۴۵، مجوز انتقال آب از دریاچه‌های بسته به‌ویژه دریاچه خزر برای دولت صادر شده بود.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی اما شنبه گذشته به ایرنا گفت که مجوز انتقال آب دریای خزر به سمنان به‌دلیل افزایش خشکسالی‌ها و کمبود آب در بسیاری از مناطق شهری و روستایی این استان حداکثر تا ۲‌ماه آینده نهایی می‌شود.

ابوالفضل حسن‌بیگی در این گفت‌وگو اعلام کرد: نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان مربوط برای انتقال آب دریای خزر به سمنان تاکنون تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند و براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم اجرای این طرح مهم در کمترین زمان ممکن عملیاتی شود.

وی در توجیه این طرح تصریح کرد: انتقال آب دریای خزر به سمنان برای ریشه‌کنی روند خشکسالی در استان ضروری است و مسئولان استانی باید برای عملیاتی شدن این طرح همصدا شوند.این نماینده مجلس درحالی از نهایی شدن این طرح طی ۲‌ماه آینده خبر می‌دهد که نمایندگان مجلس دی‌ماه گذشته با کشیدن خط بطلان بر این طرح، مجوز هرگونه انتقال آب از دریاچه‌های بسته به‌ویژه دریاچه خزر را لغو کردند.

همسویی مجلس با صاحب‌نظران
طرح انتقال آب خزر به سمنان پیشینه‌ای طولانی دارد و طی ۳دهه اخیر بارها مطرح شده است. این طرح با وجود اعتراضات گسترده نخبگان حوزه آب، محیط‌زیست و منابع طبیعی و هشدار نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی آن در مبدا و مقصد، در دستور کار مدیریت منابع آب کشور قرار گرفت و انجام مطالعات مرتبط با آن، هشتم تیرماه۸۴ در کارگروه بررسی تأمین آب استان سمنان که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر نیرو تشکیل شده بود، به تصویب رسید.

سپس مصوبه هیأت دولت در سفر استانی سمنان در چهاردهم دی‌ماه سال۸۹ به وزارت نیرو ابلاغ و ۳۰خرداد۹۱، شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران (‌‌آب نیرو) به‌عنوان مجری طرح انتخاب شد و تا آستانه اجرا پیش رفت. حتی معاون انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست ۳۱ اردیبهشت ‌ماه سال گذشته و همزمان با سفر رئیس‌جمهور به سمنان و تأکید رئیس دولت یازدهم بر اجرای طرح انتقال آب خزر با تغییر موضع به جمع موافقان این طرح پیوست. باوجود این، کارشناسان منتقد و رسانه‌ها از هیچ کوششی برای متوقف کردن این طرح ضد‌محیط‌زیستی دریغ نکردند و سرانجام مجلس با درنظر گرفتن این نظرات بر ابطال طرح‌های انتقال آب از دریاچه‌های بسته و به‌ویژه انتقال آب خزر به سمنان رأی داد. اکنون این نماینده مجلس برخلاف اجماع کلی نمایندگان بر اجرای طرحی تأکید می‌کند که جز دامن زدن به معضلات محیط‌زیستی فایده دیگری ندارد.