جدیدترین اخبار >>> تدبیر مدیریت شهری برای مناسب‌سازی جمعیت شهریمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۵/۲۵ ساعت ۱۰:۱۱     منبع خبر:

گزارش عملکرد ۱۲ ساله شهرداری تهران درحوزه شهرسازی و معماری در صحن علنی شورای شهر ارائه شد.

ازجمله مهم‌ترین نکاتی که از سوی پژمان پشمچی‌زاده، معاون معماری و شهرسازی به آ‌ن پرداخته شد میزان پایبندی شهرداری تهران به طرح‌های جامع و تفصیلی و میزان جمعیت‌پذیری شهر تهران بود تاجایی که در طرح تفصیلی شهر تهران مجموع ظرفیت ساخت‌وساز ۷۶۴میلیون مترمربع پیش‌بینی شده اما آنچه در زمان ابلاغ صدور پروانه یعنی از سال‌۹۱ انجام شد ۱۰۴میلیون مترمربع ساخت وساز است.

به‌عبارت دیگر و با توجه به این امر ۶۶۰میلیون مترمربع از ظرفیت ساخت‌وساز در شهر تهران باقی است.پژمان پشمچی‌زاده از ظرفیت جمعیت‌پذیری به‌عنوان مخاطره جدی تهران نام برد و از تلاش‌های شهرداری تهران برای کاهش این ظرفیت سخن گفت و افزود: ما سعی کردیم در یک پایش هدفمند با کاهش پهنه مسکونی ظرفیت جمعیت پذیری شهر را در افق برنامه یعنی۱۴۰۵بیش از ۵۰۰هزار نفر کاهش دهیم و به ۱۰میلیون نفر برسانیم؛ به این معنی که در آخرین پایش صورت گرفته روی طرح جامع نه‌تنها ۸۶۳هکتار از پهنه مسکونی کاسته شد بلکه از سهم مسکونی پهنه مختلط هم کاستیم. پهنه G یا حفاظتی را به ۸۳۳هکتار افزایش دادیم و با تبدیل فضای عمومی از پهنه مدیا سنتر ۵۵۰هکتار دیگر به ۸۳۳هکتار پهنه حفاظتی اضافه کردیم.

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران با اشاره به اینکه نگاه برنامه‌ریزان شهری و تصویب‌کنندگان طرح‌های جامع و تفصیلی نگاه اصلاحی بوده، گفت: اگر این برنامه‌ها به موقع مورد پایش و کاستی‌های آن مورد توجه قرار نگیرد تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد و ضد‌توسعه عمل می‌کند. به گفته پشمچی‌زاده این پیشنهاد شهرداری تهران هم‌اکنون در شورای‌عالی معماری و شهرسازی در دست بررسی است.

حال تهران خوب نیست؟
معاون معماری وشهرسازی شهردار تهران افزود: در طرح جامع در کنار شهرداری تکالیف قانونی قابل توجهی برعهده قوای مختلف گذاشته شده که درصورت نبود روحیه هم افزایی کار توسعه پایدار در شهر پیش نخواهد رفت. وی با غیرفنی خواندن جمله حال تهران خوب نیست، گفت: از جیب هر شهروند برای نگهداشت شهر سالانه ۲میلیون و ۲۰۰هزار تومان هزینه می‌شود نباید تمام انرژی، زحمات و هزینه‌هایی که شهروندان متقبل شدند با اینگونه بی‌توجهی‌ها نادیده انگاشته شود.

یکی دیگر از نکاتی که درگزارش پشمچی‌زاده به آن اشاره شد این بود که براساس گزارش مرکز آمار ایران و بانک مرکزی امسال افزایش ارزش مسکن ۲/۵درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت اما تنها نقطه‌ای از کشور که دارای ارزش افزوده بیشتر از تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی بوده منطقه‌۱۲با ۱۲درصد رشد بود که این نکته بسیار خوبی است و به معنی بازگشت زندگی و سکونت به منطقه تاریخی و مرکزی شهر تهران است که می‌رفت خالی از سکنه شود. وی در تشریح سایر دستاوردهای دیگر مدیریت شهری گفت:

محور انقلاب خط جداکننده شمال و جنوب شهر است که ۵۴درصد جمعیت در بالای انقلاب و ۴۶درصد در جنوب انقلاب ساکن هستند. از سوی دیگر ما ۵۲درصد افزایش سرانه‌ در شمال محور انقلاب و ۴۸درصد در جنوب محور انقلاب داشتیم.

معاون شهردار تهران همچنین از توسعه زیرساخت‌های هوشمند‌سازی‌ شهر سخن گفت، امری که باعث شده تا زمان صدور پروانه در یک دوره ۱۲ساله از ۱۲۰به ۵۵روز کاهش یابد. در بحث سنجش بهبود فضای کسب و کار نیز در سال‌۲۰۰۷رتبه شهرداری۶۷بود که در سال ۲۰۱۷به ۲۷ارتقا یافت؛ ضمن اینکه در موضوع پروانه ساخت‌وساز کلان برون سپاری صورت گرفت تاجایی که شهرداری تهران دراین بخش دیگر هیچ نقشی ندارد.

معاون معماری و شهرسازی همچنین از ۲درصد نوسازی در شهر از ابتدای ابلاغ طرح تفصیلی سخن گفت و تأکید کرد: در ۵سال گذشته بطور متوسط سالی پروانه ساخت۸۰هزار واحد مسکونی صادر شده که با لحاظ‌کردن خانوار سه نفره، ۱۴۴هزار نفر ظرفیت جمعیت‌پذیری را اضافه کردیم که در افق طرح جامع برابر با یک میلیون و ۲۹۶هزار نفر می‌شود. وی در مورد وضعیت بلند مرتبه‌سازی‌ در منطقه‌۲۲و شائبه‌هایی که درمورد صدور بی‌رویه پروانه دراین منطقه مطرح است نیز گفت: پروانه‌های صادره در منطقه‌۲۲هنوز از ظرفیت جمعیت‌پذیری خودش نگذشته است.

تذکراتی به صلاح شهروندان
رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری آخرین نطق پیش از دستور خود را در شورای شهر تهران قرائت کرد. وی با اشاره به اینکه دراین چهارسال تذکراتش همه برای انجام وظایف نمایندگی و صلاح شهروندان بود، گفت: شاخصی مورد وثوق برای سنجش کارآمدی و اثربخشی دقیق کیفیت هزینه‌ها در مدیریت شهری وجود ندارد درحالی‌که باید درمورد شاخص‌هایی همچون وضعیت کیفیت هوای شهر، بافت‌های فرسوده، نگهداری از باغات، نوسازی و توسعه حمل‌ونقل عمومی، مدیریتِ پسماند و رضایتمندی شهروندان از خدمات ارائه شده پاسخگو باشیم. وی خواستار روشن شدن میزان دارایی فروخته شده و افزایش تملک دارایی به سرمایه‌های شهر شد وگفت: لازم است نهادی خارج از مدیریت شهری این شاخص‌ها را سنجش کند.

نصب یادمان شهید حججی در شهر
۲۴ مرداد ماه از سوی شورای شهر تهران یک طرح دوفوریتی به تصویب رسید. این طرح مربوط به ساخت و نصب یادمانی از شهید محسن حججی در یکی از میادین مرکزی شهر تهران بود. این یادمان قرار است یادآور صلابت، اقتدار و بزرگ‌منشی این شهید والامقام باشد. همچنین قرار شده فراخوانی از همه هنرمندان صورت گیرد تا بهترین اثری که بتواند این مفهوم را منتقل کند انتخاب شود.

یکی دیگر از دستورات جلسه اختصاص به گزارشی از وضعیت منطقه ۱۵داشت که از سوی بهمنی دبیر شورایاری منطقه قرائت شد. در پایان این گزارش شورایاری منطقه ۱۵به نیابت از مردم منطقه یک چفیه را به رسم تقدیر از عملکرد ۱۲ساله محمدباقرقالیباف شهردار تهران به ایشان هدیه کرد. این چفیه از سوی پدر شهیدان قاسمی به قالیباف اهدا شد البته در نبود شهردار تهران مهدی چمران رئیس شورای شهر به نمایندگی این هدیه را دریافت کرد.