جدیدترین اخبار >>> ویکی‌پدیا چهارشنبه تعطیل می‌شودمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ ساعت ۰۵:۱۰     منبع خبر:
ویکی‌پدیا نسخه انگلیسی‌زیان وب‌سایتش را روز چهارشنبه 18 ژانویه در اعتراض به مقررات جدیدی که در کنگره آمریکا تحت بررسی است از دسترس خارج خواهد کرد.


ویکی پدیا می‌گوید: "اگر این مقررات تصویب شود به اینترنت رایگان و آزاد آسیب خواهد رساند و ابزارهای جدیدی برای سانسور وب‌سایت‌های بین‌المللی در درون آمریکا ایجاد خواهد کرد."
اما منتقدان می‌گویند این مقررات ممکن است به صنعت اطلاعات آسیب بزند و حق آزادی بیان را پایمال کند. از جمله نگرانی‌های آنها اقدامات پیشنهادی در این لوایح است که به نظر آنها باعث تضعیف امنیت سایبری شرکت‌ها و محدود شدن حقوق دسترسی به دامنه‌های اینترنتی می‌شود.
شرکت‌های تکنولوژی اطلاعات مانند گوگل، فیس‌بوک،یاهو، توئیتر و ... با این مقررات مخالفت کرده‌اند و گفته‌اند این کار رشد صنعت اطلاعات را به خطر می‌اندازد. چندین اجتماع آنلاین مانند ردیت، بوئینگ بوئینگ و دیگران نیز طرح‌هایی برای اعتراض به این قوانین با خاموش کردن موقتی‌شان اعلام کرده‌اند.
به گفته بنیاد ویکی‌میدیا در چند روز گذشته گروهی شامل بیش از 1800 داوطلبی که بر روی این سایت کار می‌کنند و سایر کاربران چندین شکل اعتراض از جمله آگهی‌های بنری و خاموش‌کردن جهانی سایت را مورد بحث قرار دادند. نهایتا این گروه از تصمیم خاموش کردن نسخه انگلیسی سایت حمایت کرد.