جدیدترین اخبار >>> غیبت بیمه‌ها و بانک‌ها در سامانه شفافیت اطلاعاتمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ساعت ۱۰:۳۶     منبع خبر:

تاکنون کمتر از ۲۰ درصد دستگاه‌هایی که نام آنها در شمول اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است، برای اجرای این قانون اعلام آمادگی کرده‌اند.

اسامی نزدیک به ۱۷۰ نهاد عمومی دولتی و غیردولتی در سامانه آزادی اطلاعات به آدرس foia.iran.gov.ir منتشر شده است ولی تاکنون ۳۴ دستگاه بیشتر برای وصل‌شدن به این سامانه اقدام نکرده‌اند. در بررسی نهادهای غیرفعال در این سامانه مشخص شد هیچ‌کدام از نهادهایی که سال گذشته ماجرای افشای حقوق‌های نجومی از آنجا شروع شده بود، تاکنون برای انتشار اطلاعات مورد درخواست مردم اعلام آمادگی نکرده‌اند.

بیمه مرکزی ایران و بانک‌ها هیچ‌کدام حاضر به همکاری با سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نشده‌اند و در نکته قابل توجه اساسا نام صندوق توسعه ملی در فهرست سازمان‌های پاسخگوی این سایت قرار ندارد. موج افشای حقوق‌های نجومی دستگاه در سال۹۵ منجر به استعفای دسته‌جمعی مدیر و سایر اعضای هیأت عامل سابق این صندوق شده بود. از دستگاه‌های اجرایی ۵۴.۵درصد، از قوه قضاییه ۷درصد، از استانداری‌ها ۱۳درصد و از حدود ۷۰نهاد عمومی غیردولتی نیز تنها سازمان تبلیغات اسلامی برای انتشار اطلاعات درخواستی مردم اعلام آمادگی کرده است.

نزدیک به نیمی از وزارتخانه‌های دولتی همچنان پاسخگوی اطلاعات مورد درخواست مردم نیستند: وزارت نفت، وزارت راه، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات، وزارت دادگستری، وزارت علوم، وزارت ورزش و جوانان و وزارت جهادکشاورزی. از قوه مقننه، مجلس شورای اسلامی برای جوابگویی به اطلاعات مورد نیاز مردم پاسخ مثبت داده و شورای نگهبان دستگاه غیرفعال در این سامانه است. جای نهادهای شهری کلانشهرها و شهرهای بزرگ کشور نیز همچنان در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خالی است. بانک‌های دولتی و خصوصی نیز همگی در فهرست انتشار اطلاعات قرار دارند ولی تاکنون هیچ‌کدام از آنها پاسخ مثبتی به این قانون نداده و به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات متصل نشده‌اند.

حسین انتظامی، دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در زمان راه‌اندازی آزمایشی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در دوم خردادماه گفته بود: «سامانه دسترسی به اطلاعات به‌گونه‌ای طراحی شده که هر دستگاه مشمول به آن می‌پیوندد و آمادگی خود را برای ارائه خدمت اعلام می‌کند. طبعا دستگاه‌هایی که نامشان در فهرست نیست یا بعدا نباشد، به‌معنای این است که هنوز به این سامانه نپیوسته‌اند.» برای فرهنگسازی در شفاف‌سازی داوطلبانه اطلاعات، حداقل در ابتدای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از سازمان‌ها خواسته شده به اختیار به این سامانه اضافه شوند.

از مجلس به‌عنوان نهاد پاسخگو در این زمینه، ۶سازمان تابعه وظیفه پاسخگویی به اطلاعات مورد درخواست مردم را دارند. قوه‌قضاییه نیز ۱۵سازمان تابعه در این سامانه دارد که از میان آنها تنها روزنامه رسمی حاضر به پاسخگویی به اطلاعات مورد درخواست مردم شده است و ارگان‌های دیگر قضایی همچون نهاد قوه قضاییه و معاونت‌های آن، دادستانی کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دیوان عدالت اداری و دیوان عالی کشور پاسخ مثبت به اطلاعات مورد درخواست مردم نداده‌اند.

اطلاعات شخصی و آمار رسمی، آیین‌نامه‌ها و ضوابط و اطلاعات قراردادها ازجمله مواردی است که مردم می‌توانند برای دسترسی آنها درخواست خود را ثبت کنند. از اماکن متبرکه در سراسر کشور ۵مجموعه آستان امامزاده صالح، آستان قدس رضوی، آستان حضرت معصومه، آستان شاه‌عبدالعظیم و آستان شاهچراغ موظف به انتشار اطلاعات مورد درخواست مردم هستند. سپاه پاسداران، ارتش و شورای‌عالی امنیت ملی نهادهای امنیتی مسئول پاسخگویی در این قانون هستند و هنوز اسامی آنها در سامانه غیرفعال است.

بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، جامعه المصطفی العالمیه، صداوسیما، کمیته امداد، مجمع جهانی اهل‌البیت، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) نیز همچنان در این سامانه اطلاعات مورد درخواست مردم را پاسخگو نیستند.