جدیدترین اخبار >>> پشتگرمی سنتیمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۴/۲۱ ساعت ۱۰:۰۰     منبع خبر:

قدیم که چندان خبری از مبل در خانه‌ها نبود، بازار فروش پشتی بسیار رونق داشت و یکی از وسایل ضروری خانه به‌حساب می‌آمد ولی کم‌کم با گذشت زمان، پشتی‌ها در بسیاری از خانه‌ها جای خود را به مبل دادند.

البته این بدین معنا نیست که خرید پشتی دیگر طرفدار ندارد چون با وجود تمایل بسیاری از افراد برای خرید مبل، در نقطه مقابل، افراد زیادی هم وجود دارند که پشتی را به مبل ترجیح می‌دهند یا حداقل در قسمتی از خانه خود پشتی می‌گذارند. برای خرید پشتی باید به برخی نکات توجه کنید و خوب است قبل از رفتن به بازار این نکات را بدانید.

دستباف یا ماشینی؟
پشتی‌های دستباف به‌ویژه آن دسته از پشتی‌هایی که از جنس فرش و از پشم بافته ‌می‌شوند، وزن‌شان نسبت به سایر پشتی‌ها زیادتر است به همین دلیل اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که عادت دارید دائما دکوراسیون خانه را عوض کنید، بهتر است سراغ چنین پشتی‌هایی نروید. برخی از پشتی‌ها در بازار وجود دارند که از پشم شتر بافته می‌شوند. این دسته از پشتی‌ها مسلما در زمان تکیه دادن به آنها، احساس گرمای بیشتری را برای بدن به‌وجود می‌آورند به همین دلیل اگر در مناطق سردسیر کشور زندگی می‌کنید، بهتر است برای خرید، سراغ این دسته از پشتی‌ها بروید.

پشتی‌های ماشینی ارزان قیمت‌تر از پشتی‌های دستباف هستند و تنوع رنگ و طرح آنها به نسبت پشتی‌های دستباف بیشتر است. پشتی‌های ماشینی وزن کمتری دارند و به راحتی می‌توان آنها را جا‌به‌جا کرد ولی این دسته از پشتی‌ها از دوام کمتری برخوردار هستند و عمر مفید آنها به‌ویژه در شرایطی که از آنها خوب نگهداری نشود، بسیار کم خواهد بود.

اندازه مناسب: پشتی‌های دستباف، فرشی با ابعاد ۶۰×۵۰، ۶۰×۸۰ و۶۰×۹۰ هستند که گاهی با ابعاد دیگری هم بافته می‌شوند؛ برای مثال، در همدان ممکن است پشتی‌ای با ابعاد۳۷×۷۸ هم پیدا کرد، همچنین در میمه نیز پشتی‌هایی با ابعاد ۷۰× ۷۵ وجود دارند ولی به‌طور کلی ابعاد پشتی‌های دستباف به همین موارد محدود می‌شود. پشتی‌های ماشینی‌ هم به ابعاد پشتی دستباف نزدیک است. تنها، پشتی‌های ترمه‌دوزی از این استاندارد پیروی نمی‌کنند و در اندازه‌های مختلفی دوخته می‌شوند.

دوام و کیفیت: زمان خرید پشتی باید از ثابت ماندن رنگ آن اطمینان حاصل کنید و برای این منظور باید از فروشنده بخواهید که به شما در رابطه با ثابت ماندن رنگ پشتی، تضمین بدهد. این نگرانی را در رابطه با پشتی‌های دستباف نداشته باشید چون معمولا رنگ این دسته از پشتی‌ها تغییری ندارند. اگر خانه شما نور کافی ندارد، بهتر است در زمان خرید، سراغ پشتی‌هایی بروید که رنگ‌ روشن‌تری دارند تا فضای خانه‌تان تاریک‌تر به‌نظر نیاید.

کدام پشتی را بخریم؟
پشتی‌های دستباف ترکمن، یکی از بهترین انواع پشتی‌های دستباف محسوب می‌شوند اما تنوع رنگی آنها به‌طور کلی به قرمز محدود می‌شود. پشتی دستباف گلیم بافی شده هم یکی دیگر از گزینه‌هاست که از دوام خوبی برخوردار است.

ماشینی‌های متنوع: پشتی‌های ماشینی، مانند فرش‌های ماشینی با تراکم‌های مختلفی مانند ۵۰۰ شانه، ۷۰۰شانه، هزار شانه و... به فروش می‌رسند و مانند فرش هر چه شانه‌شان بیشتر باشد، ریزبافت‌تر خواهند بود و شباهت بیشتری به فرش دستباف پیدا می‌کنند. هرچه تراکم بافت بیشتر باشد، پشتی سنگین‌تر و در عین حال سفت‌تر خواهد بود پس در زمان خرید پشتی، به تراکم و شانه پشتی که معمولا روی آن درج می‌شود دقت کنید یا از فروشنده بخواهید که شما را در این رابطه راهنمایی کند.

یونولیتی‌های سبک: برخی از پشتی‌های ماشینی‌ای که در بازار وجود دارند، با عنوان پشتی یونولیتی به فروش می‌رسند. این دسته از پشتی‌ها با نوعی یونولیت خاص و فشرده پر می‌شوند. پشتی‌هایی که با یونولیت پر می‌‌شوند معمولا شکل هندسی‌تر و منظم‌تری به نسبت سایر پشتی‌هایی دارند که برای پر کردن آنها از مقوا یا چیزهای دیگر استفاده شده است. پشتی‌های یونولیتی به نسبت سایر پشتی‌ها سبک‌تر هستند ولی به‌دلیل خاصیتی که یونولیت دارد، زودتر از بقیه پشتی‌ها ظاهر خود را از دست خواهند داد که البته می‌توان درصورت تمایل به‌راحتی آنها را تعمیر کرد ولی از آنجا که قیمت این دسته از پشتی‌ها خیلی زیاد نیست، برای تنوع هم که شده می‌توانید یک مدل دیگر را بخرید.

ترمه‌دوزی‌های شیک: اگر دنبال یک پشتی می‌گردید که بتوانید با دکوراسیون جدید خانه هماهنگ کنید، سراغ پشتی‌های ترمه‌دوزی بروید که ‌معمولا با ابعاد کوچک‌تری دوخته می‌شوند و تنوع و طرح و رنگ آنها بسیار زیاد است ولی آن دسته از پشتی‌هایی که پارچه آنها بته جقه دارد، بیش از سایر طرح‌ها پرطرفدار هستند.

پشتی‌های ترمه به‌طور کلی بیشتر در یزد تولید می‌شوند. با وجود اینکه استان یزد یکی از مهم‌ترین تولید‌کنندگان پشتی ترمه محسوب می‌شود، ولی این مسئله بدین معنا نیست که شما نمی‌توانید این نوع پشتی‌ها را به آسانی در نقاط دیگر کشور پیدا کنید. حتی اگر در شهری زندگی می‌کنید که این نوع پشتی‌ها برای فروش وجود ندارند، می‌توانید به آسانی از خدمات اینترنتی فروشندگان این نوع پشتی‌ها کمک بگیرید تا بعد از خرید، پشتی مورد‌نظرتان را برای‌تان بفرستند.