جدیدترین اخبار >>> آلودگی هوا خواب را هم مختل می‌کندمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ ساعت ۱۰:۴۸     منبع خبر:

افرادی که در معرض سطح بالای آلودگی هوای ناشی از ترافیک قرار دارند، به غیراز مشکلات تنفسی و عملکرد ریه، به اختلال خواب نیز دچار می‌شوند.

محسن روشنی، کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دراین باره گفت: طی مطالعه انجام شده روی ۱۸۶۳نفر با میانگین سنی ۶۸سال مشخص شده که آلاینده‌های ناشی از ترافیک مانند دی اکسید نیتروژن(NO۲)، موجب کاهش کیفیت خواب می‌شوند؛ به این ترتیب که با اندازه‌گیری زمان طی شده در بستر و زمانی که شخص در خواب به سر می‌برد، مشخص شد که آلایندگی مذکور موجب افزایش زمان بیداری در بستر می‌شود.

بنا به‌نظر مارتا بیلینگز، مدرس و استاد پزشکی دانشگاه واشنگتن، این مطالعه نشان می‌دهد که سطح بالای آلودگی هوا نه‌تنها بر بیماری قلبی و ریه تأثیر می‌گذارد، بلکه بر کیفیت خواب نیز مؤثر است. این اثر احتمالا به این خاطر است که آلودگی هوا موجب تحریک، تورم و گرفتگی قسمت فوقانی دستگاه تنفسی شده و همچنین ممکن است بر سیستم مرکزی عصبی و مغز که الگوهای تنفسی و خواب را کنترل می‌کنند، تأثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد: ۸۸درصد از افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، دارای خواب با کیفیت پایین بودند و ۱۱درصد نیز حدود ۶۰دقیقه در زمانی که در بستر بودند، بیدار می‌ماندند. علاوه بر این، افرادی که بیش از ۵سال در مناطق با میزان بالای NO۲ زندگی می‌کنند، ۶۰درصد بیش از کسانی که در مناطق با میزان NO۲پایین سکونت دارند، دچار خواب با کیفیت پایین هستند. ۵۰درصد افرادی که با غلظت‌های زیاد ذرات معلق ریز (PM۲.۵) مواجه هستند نیز از خواب با کیفیت محروم هستند.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا با مرگ‌ومیر به‌علت مشکلات قلب و عروق، عوارض ریوی ازجمله آسم، بیماری مزمن انسداد ریه و عفونت‌های قسمت پایین دستگاه تنفسی و احتمال بروز وقفه‌های تنفسی در خواب، در ارتباط است. محرومیت از خواب می‌تواند باعث اختلال در قضاوت، افسردگی، مشکلات قلبی، چاقی و کاهش شدید در سلامت عمومی فرد شود. دانشمندان مجری این مطالعه بر این باور هستند که بهبود کیفیت هوا راهی برای ارتقای کیفیت و سلامت خواب است و احتمالا منجر به کاهش نابرابری‌های بهداشتی خواهد شد.