جدیدترین اخبار >>> وعده جدید برای تک نرخی شدن ارزمنتشر ‌شده ‌در ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ ساعت ۱۰:۵۰     منبع خبر:

همزمان با توقف فروش ارز مسافرتی در شبکه بانکی، غلامعلی کامیاب، معاون بین‌الملل بانک‌مرکزی زمان اجرای برنامه یکسان‌سازی نرخ ارز را اواخر امسال اعلام کرد و گفت: توقف فروش ارز مسافرتی در جهت اجرای یکسان‌سازی ارزی است.

روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد نسبت به روز یکشنبه ثابت ماند و یورو کاهش قیمت را تجربه کرد. به گفته معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی، گرچه هنوز زمانی برای اجرای برنامه تک‌نرخی‌کردن ارز توسط بانک مرکزی به‌صورت مشخص تعیین نشده است اما فعلا برنامه‌ریزی‌ها، اجرای آن را برای پایان سال‌جاری پیش‌بینی کرده است. به گزارش ایبنا، غلامعلی کامیاب تصریح کرد: شرایط لازم برای اجرای برنامه یکسان‌سازی ارزی ازجمله آماده‌سازی‌ کامل کارگزاری‌ها و ارتباطات بین‌المللی در این راستا حاصل نشده است و باید این موارد قبل از برنامه تک‌نرخی کردن ارز انجام شود.

کامران ندری، معاون پژوهشکده پولی و بانکی هم اظهار کرد: اکنون شرایط نسبتا مناسبی برای تک‌نرخی‌شدن ارز وجود دارد، مشروط بر اینکه دولت بتواند با استفاده از اعتبارات و تسهیلاتی که از بانک‌های خارجی می‌گیرد، از افزایش جهشی نرخ ارز جلوگیری کرده تا منجر به افزایش تورم نشود. او در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد: هنوز موانع جدی برای برقراری روابط کارگزاری وجود دارد که اگر اقدامات جدی برای برداشته‌شدن این موانع صورت بگیرد می‌توانیم از تبعات منفی ارز تک‌نرخی جلوگیری کنیم. به گفته ندری، دولت باید جلوی حملات و هجمه‌های سفته‌بازان بازار ارز را بگیرد و این کار با استفاده از ذخایر، اعتبار و تسهیلاتی صورت می‌پذیرد که می‌تواند از بانک‌های خارجی برای تسکین ارز داخلی دریافت کند.

دیروز پس از توقف رسمی فروش ارز مسافرتی، این احتمال مطرح بود که به‌دلیل تغییر مسیر تأمین نیاز ارزی مسافران به خارج از کشور به سمت بازار آزاد ارز، قیمت ارزهای معتبر با افزایش قیمت مواجه شود اما این احتمال دست‌کم در روز نخست حذف ارز مسافرتی رخ نداد. هر دلار آمریکا در داد و ستدهای نقدی بازار آزاد دیروز بدون تغییر نسبت به روز قبل آن ۳۹۰۰تومان ثابت ماند و هر یورو ۱۱تومان ارزان شد و ۴۷۶۵تومان قیمت خورد.

افزون بر این پوند انگلیس، درهم امارات و لیر ترکیه به همراه دلار کانادا و استرالیا افت قیمت داشت. تا دیروز مسافران ایرانی که بیش از ۱۲سال داشتند و از راه‌های هوایی، زمینی، ریلی و دریایی از کشور خارج می‌شدند، می‌توانستند برای یک‌بار در طول سال حداکثر ۳۰۰دلار آمریکا یا معادل آن را با ارائه گذرنامه معتبر، بلیت مسافرت، ویزای کشور مقصد و تعهد کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی فقط از یک منبع، با نرخ مبادله‌ای تهیه کنند.